Ei ole see artisti elu alati kadestamist väärt. Reis indiaanipärase nimega linnakesse kestis pisut peale ööpäeva. Pärast kahte lendu maandusime New York Citys, kust buss tõi meid juba 6,5 tunniga pärale. Oi neid sapiseid vestlusi, mis lohutavalt saatsid meid teekonna viimasel paarisajal kilomeetril, teemaks Vabandussamba tervitus või pajatusi Columbuse Ameerika ahastustest. Nälginud ja väsinud artist võib olla mürgine, kuid ka tundliku närviga. Särav tõestus, et huumor veab sügavamastki saastast läbi.

Kohale me siiski jõudsime ja kuigi maaliliselt armas linnake avaldus meile alles järgneva päeva tärkava hommikuvalgusega, oli teekond seda väärt. Asukoht kaardil sobivasti Amsterdami, Rotterdami ja Trooja hõllanduslikus [sic] embuses, New Yorki osariigi pealinna Albany vahetus läheduses. Nimi on indiaani päritoluga ja viitab mohawki keeles mändidetagusele paigale. Koduks Thomas Edisoni loodud firmale (täna tuntud kui General Electric) ja ameeriklaste super ALCO-le (akronüüm nimest American Locomotive Company), pole teab imestusväärne, et linnakese moto tõlkub üpris ambitsioonikalt kui “linn, mis valgustab ja sikutab maailma” (- “The city that lights and hauls the world“).

Eilsel toibumispäeval sai pisut ringi uitatud ning kohalikega vesteldud. Kohalikus vanakraamipoes müüs vinüüle kõbus hipitaat Kurt. Mees lõputu jutuga vahvatest seiklustest, valdavalt kuidas nooruspõlves kõiksugu rock kontserditele end lava taha sokutas. Ta näitas oma allkirjadega esimest Led Zeppelini plaati, pajatas vestlusest rollingutega ja rääkis, kuidas inimliku eksituse tagajärjel kord Jack Bruce’i (esimesest super-grupist the Cream) kaelapidi küünarnuki haardesse võttis ning kuidas meestega leppimise järel ka nendelt autogrammid sai. Patt oleks olnud lahkuda vanahärra juurest tühjade kätega.

Hiljem Põhja-Ameerika traditsioonilises tai restoranis vestlesime kõrvallauas istunud genealoogidega. Üks neist, Richard, rääkis oma kirest teha oma kätega kontraameerikalikult pigem väikseimaid asju, kudumeid ja origaamisid. Oma sõnade kinnituseks voltis ta kibekähku taiese, mida kutsus hellitavalt “change of heart” (tõlkimatu sõnademäng, kus “change” tähendab nii vahetusraha kui ka muutust südames) Suhtle ja sa avardud, nagu vana kolleeg tavatses öelda.

Schenectady on sünnilinnaks austraallasest maailmakuulsale dirigendile sir Charles Mackerrasele ning põneva elukäiguga näitlejale Mickey Rourke. Ühtlasi on siit pärit koomiksisõpradele Ämblikmehe saagast tuntud kurikael doktor Octopus. Kurt Vonnegut elas oma General Electricu päevadel siinsamas ning on mõneski oma raamatus toonud tegevuse siiasamma.

allakirjutav rindereporter
püstol suitsemas, kuid teral vähe vahedust
henry
12. november 2018