IMG_20170224_123641.jpg Mõtlesin, et kirjutan põnevatest asjadest, mida ma reisi jooksul teada sain. Kogemata kujunes nii, et need kõige põnevamad asjad on seotud meie pika turnee viimase veerandiga ehk Floridaga. Mõned faktid on lausa Kuldvillaku väärilised (sellest ka pealkiri). Kes teab, ehk ei olegi siin teie jaoks midagi uut ja huvitavat, aga jagan oma värskeid teadmisi siiski.

Mis on “red tide” (punane tõus)?

Spetsiaalse vetikaliigi õitsemisaeg Floridas ja Mehhiko lahes, mille käigus eraldub toksiine, mis tapavad kalasid jt mereloomi ning võivad olla ohtlikud ka inimestele.

“Red tide” on midagi sarnast nagu sinivetikate õitsemisperiood Eesti randades ning on seotud merevee temperatuuri ja tormidega. Suured tormid toovad vetikad randa ning sobiva temperatuuriga hakkavad need vohama. Vetikad toituvad eelkõige saastast, mis inimtegevuse tagajärjel on merre sattunud, seega on “red tide” saastatuse otsene tagajärg. Kuulsime oma muheda Uberi-juhi Josephi käest, et USA valitsus püüab iga hinna eest seda fakti eitada ning väita, et “red tide” on täiesti normaalne loodusnähtus, ometi on aastatega olukord hullemaks läinud. “Red tide” on eelkõige saatuslik kaladele jt mere-elukatele, kuid võib olla ohtlik ka inimestele, tekitades hingamishäireid või ärritust kurgus ning sügelust ja punetust nahal. Eelmisel aastal oli surnud ka üks inimene, kes läks ujuma lahtise haavaga. Bakter oli haava sisse läinud ning meie Uberi-juhi sõnul “söönud mehe elusalt”. Nimetus “red tide” tuleneb sellest, et vetikate õitsemisperioodil muutub meri punakaks.

Kes on “snowbirds” (rändlinnud)?

(Henry küll oma blogis juba põgusalt rääkis neist, aga…) Inimesed, kes elavad Sarasotas jaanuarist maini ning pärast seda, kui Floridas liiga kuumaks läheb, suunduvad oma põhja pool asuvatesse valdustesse. Enamasti on need inimesed keskmisest vanemad ja keskmisest jõukamad.

Perioodil jaanuar-mai tõuseb Sarasota elanike arv terve kolmandiku võrra ning liiklus muutub põrguks. Floridasse tulevad talvituma rikkurid, kes ülejäänud aasta veedavad põhjapoolsemates osariikides. Suveperioodil on Florida kliima aga vanade inimeste jaoks liiga kuum ja niiske ning “rändlinnud” otsivad oma vanusele taas sobivamaid tingimusi.

Kes on “donors” (doonorid)?

Rikkurid, kes on muusika ja kultuuri metseenid.

Meie teise Uberi-juhi Rafaeli sõnul elab peaaegu 20% Forbes ajakirja “100 Ameerika rikkaima inimese” listist Sarasotas. Mingil põhjusel on kujunenud nii, et suurem osa Sarasota muusikaelu rahastamisest käib sponsorluse kaudu. Kuna Floridas on tõepoolest palju miljonäre, siis on metseenlus populaarne ning kontsertide külastamine õnneks samuti. Meie siinse dirigendi Anu Tali sõnul pole mingi probleem neljaks õhtuks järjest 1800 kohalisi saale välja müüa, sest vanakestel on õhtuti igav ja nad otsivad kultuurset meelelahtust. Väga populaarsed on nn gala-õhtusöögid (millest on ka juba meie reisiblogis juttu olnud), kus valitud muusikud õhtustavad pidulikus õhkkonnas kohalike rikkuritega. Küllap on ka miljonäridel huvitav tutvuda lihtinimesest muusikute eluga. Meie Sarasota gala-õhtusöögile sai pääsme lunastada 250 dollariga.
Florida elanikkonna keskmine vanus on üpris kõrge. 2010 a oli 65-79 aastaste elanike arv 21,4%, aastaks 2020 ennustatakse sama vanusegrupi kasvu 25,5%-ni. Autojuhilube väljastatakse kuni 105 eluaastani. Anu Tali nimetas seda fenomeni naljatamisi “licence to kill”.

Mis on Siesta Key?

Rand Sarasotas, mis kuulub maailma viie parima hulka ning loetakse number üheks Ameerikas.

Siesta beachi liiv on peenike ja valge ning seda võrreldakse siidiga. Kui vabal päeval külastatud Lido beachi liiv krudises jala all nagu tärklis, siis Siesta beachi liiv on pigem nagu jahu. Samas on see väga kergesti lenduv ning meie ammendamatu infoallika Uberi-juht Joe sõnul mõjub prilliklaasidele väga halvasti (kriibib ära). Ameerikas on väga kummaline see, et randades ei leia riietumiskabiine ega prügikaste ning ka wc otsimiseks tuleb sageli kilomeeter maha kõndida. Aga rand ise on tõepoolest ilus.

Äikesetormid

Üks veidramaid surmasaamise põhjuseid Floridas.

Äike Floridas ei ole samasugune nagu äike Eestis. Kui väljas sähvib, siis kohalikud püsivad toas, sest surmasaamise tõenäosus on üpris suur. Anu Tali rääkis, et tema sõbranna viidi ükskord äikese ajal Sarasota rannast politseieskordi saatel ära, kuna ilmselgelt ei olnud ta selle kohaliku eripäraga kursis ning pidas äikesetormi jälgimist vahvaks meelelahutuseks.

Sellised teadmised siis siit reisilt.

Sarasota, 26.02.2017

/Annika/