ARVO PÄRT
Salve Regina

TÕNU KÕRVITS
Lageda laulud / Moorland Elegies

Eesti Filharmoonia Kammerkoor
Tallinna Kammerorkester
Dirigent Risto Joost

Kontserdi korraldaja: MITO SettembreMusica

 

Rahvusvahelist festivali MITO SettembreMusica korraldatakse igal sügisel kahes suuremas Itaalia linnas Milanos ja Torinos. Festivaliprogrammis on ligikaudu 160 kontserti erinevate nimekate solistide ja orkestrite esituses, kelle hulgas on sel aastal ka Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester ja dirigent Risto Joost. Festivali palvel tuleb ettekandele Tõnu Kõrvitsa viimaste aastate üks olulisemaid uusi teoseid „Lageda laulud“.

Tõnu Kõrvitsa „Moorland elegies“ (2015) on kirjutatud Emily Brontë poeesiale. Helilooja on öelnud: „Noorelt lahkunud Emily Brontë veetis enamuse oma elust üksinduses keset lagedaid rabamaastikke. Üksindustunne imbus ka tema tekstidesse, mis on ausad ja vahetud, kajastades looja totaalset üksiolekut ja ahastust. „Lageda laulud“ on teekond üksinduse kõige salajasematesse soppidesse – sinna, kuhu teinekord ei julgegi piiluda.“ Teose eest pälvis helilooja 2016. aasta riikliku kultuuripreemia.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor on kujunenud üheks tuntumaks Eesti muusikakollektiiviks maailmas. Koori repertuaar ulatub barokkmuusikast kuni 21. sajandi teosteni, kus eriline koht on Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Galina Grigorjeva, Tõnu Kõrvitsa ja teiste eesti heliloojate loomingul. Aastakümneid on tegutsetud rahvusvahelises muusikaelus koos mainekate dirigentide ja orkestritega, esinemispaikadeks sellised kuulsad lavad nagu Viini kontserdimaja, Sydney ooperimaja, Royal Albert Hall, Carnegie Hall, Walt Disney kontserdimaja. Stabiilset kõrgtaset näitavad ka koori salvestised, mida on 15 korral Grammyle esitatud ning kahel korral selle auhinna võitnud. 35 aastat tagasi Tõnu Kaljuste loodud koori ees on peadirigentidena seisnud veel Paul Hillier ja Daniel Reuss ning alates 2014. aastast Kaspars Putniņš.