Jüri Reinvere
Katkendid ooperist “Minona”

Mirjam Tally
“Lament”

Ludwig van Beethoven
Sümfoonia nr 9 d-moll, op. 125

AILE ASSZONYI (sopran)
KAI RÜÜTEL (metsosopran)
MATI TURI (tenor)
EGILS SILIŅŠ (bass)
Eesti Filharmoonia Kammerkoor
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent OLARI ELTS

Kontsert on kahe vaheajaga.

 

Koostöös ERSOga

Piletid on välja müüdud!
Soovijatel on võimalik kontserti jälgida kanalil EPCC.TV.

 

“Grand final” võtab suurejooneliselt kokku lõppeva Beethoveni 250. sünniaastapäevale pühendatud hooaja ning loodame väga, et sellega lõpeb ka keerukas ja rohkelt väljakutseid pakkunud piirangute aeg.

ERSO peadirigendi ja kunstilise juhi Olari Eltsi dirigeerimisel kõlab Ludwig van Beethoveni looming, samuti selle nüüdisaegne peegeldus, uus vaatenurk. Kontserdi peateoseks on Beethoveni IX sümfoonia – suurmeistri loomingu kokkuvõte, hiilgava arengutee võimas lõppakord ja samas teerajaja uude ajastusse, romantismi. Sümfoonia finaaliks on solistide ja kooriga esitatav hümn rõõmule ja vendlusele, milles kajastub inimkonna lõppematu ning igavesti ajakohane usk ja lootus paremasse homsesse. Ent samas on see ka tugev koputus meie kõigi südametunnistusele, et ei ununeks vajadus oma tegude eest vastutada:

“/…/ Miljonid, teil koorem lasub –
julgust, ees on parem ilm!
Teispool tähti näeb kord silm,
vägev jumal vaevad tasub.
Jumalad ei taha tasu;
hea on neile sarnelda.
Kurb ja vaene leidku asu
rõõmu keskel rõõmsana.
Andkem vaenlasele andeks,
jätkem vimm ja kättemaks,
et tal pisaraid ei langeks,
meeleheit ei hammustaks. /…/”
(Friedrich Schiller, tõlge eesti keelde Rein Sepp)

Beethoveni enda suurteose kõrval tulevad esmakordselt Eestis ettekandele kaks Beethovenist inspireeritud teost. Kõigepealt katkendid Jüri Reinvere värskeimast, möödunud aastal Saksamaal Regensburgi teatris esietendunud ooperist “Minona”, milles ajaloolistele faktidele tuginedes rullub lahti vägagi tõenäoline lugu Beethoveni seostest Eestiga ning tema siinmail kasvanud tütrest Minonast. Ning teise üllatusena Eesti publikule Mirjam Tally just Beethoveni IX sümfooniast inspireeritud “Lament”, mis valmis 2014. aastal Rootsis toimunud kontserdisarja “Beethoven & Beyond” tellimusel. Toona tulid pooleteise nädala jooksul ettekandele kõik Beethoveni üheksa sümfooniat ning nendega koos üheksa helilooja Beethovenist inspireeritud muusika.

Solistidena on Reinvere “Minonas” ja Beethoveni IX sümfoonia kuulsa “Rõõmu-teemaga” finaalis orkestri ees kõrge rahvusvahelise lennuga Eesti lauljad sopran Aile Asszonyi, metsosopran Kai Rüütel ja tenor Mati Turi ning mainekatel Euroopa teatrilavadel esinev Läti bass-bariton Egils Siliņš.

 

Vt kontserdi KAVA