Giacomo Puccini ooper
TOSCA

English Touring Opera
Lavastaja BLANCHE MCINTYRE
Dirigent RISTO JOOST
Kunstnik FLORENCE DE MARE

Osades:
Floria Tosca: PAULA SIDES
Mario Cavaradossi: ALEXANDER EDWARDS
Parun Scarpia: CRAIG SMITH
Angelotti: BRADLEY TRAVIS
Sacristan: MATTHEW STIFF
Spoletta: ALED HALL
Sciarrone: ASHLEY MERCER
Karjus: RON JONATHAN SINGSON (Rahvusooper Estonia Poistekoor)
Vangivalvur: JAMIE ROCK

Kaastegevad: Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Rahvusooper Estonia poistekoor, Festivaliorkester
Maailma esiettekanne 14. jaanuaril 1900, Rooma Ooperimajas
English Touring Opera produktsioon esietendus 5. märtsil 2017 Londonis

Tappev võimujanu. Reetlikud sõbrad. Hävitatud elud. Otse vaatajate silme alla rullub lahti suurejooneline ooperiklassika kogu oma eheduses ja dramaatilisuses.   

„Tosca“ on itaalia helilooja Giacomo Puccini ooper, mille libreto kirjutasid Luigi Illica ja Giuseppe Giacosa. Teos põhineb Victorien Sardou' draamal „La Tosca“. Ooper esietendus Roomas Costanzi teatris 14. jaanuaril 1900. „Tosca“ on üks mängitumaid oopereid maailmas.

 

Sisu

1800. aastal valitseb Roomas hirm, et senine vabariik langeb ja võimu haaravad monarhistid. Monarhiste pooldav salapolitsei ülem Scarpia jälitab vanglast põgenenud vabariiklast Angelottit, kes satub põgenemisel kirikusse, kus varjab end ka teine vabariiklane Cavaradossi. Too pakub Angelottile kaitset oma salajases varjupaigas kiriku lähedal. Scarpia jõuab Angelottit jälitades kirikusse, kust mehed on just põgenenud. Ta kohtab seal Cavaradossi kallimat Toscat ja laseb oma alamatel jälitada teda Cavaradossi varjupaigani. Meestel ei õnnestu Angelottit leida, kuid nad vahistavad Cavaradossi ning piinavad teda, et teada saada Angelotti asupaika. Scarpia sunnib Toscat vaatama oma kallima piinamist, et ta avaldaks Angelotti asukoha. Viimaks naine murdub ning ütleb selle. Siis aga saabub teade Napoleoni ja vabariiklaste võidust monarhistide üle ning Cavaradossi ilmutab seepeale oma suurt heameelt. Maruvihane Scarpia mõistab Cavaradossi surma. Meeleheitel Tosca anub Scarpiat oma armastatu elu eest, ning Scarpia nõustub Cavaradossile armu andma, kui Tosca end talle annab. Scarpia lähenemiskatsel haarab Tosca relva ning tema suunas tulistades arvab, et tapab Scarpia. Too aga teeskleb surma. Tosca usub Scarpiat, et see laseb ta koos armastatuga vabadusse, kuid peab õige varsti pettuma: Cavaradossi hukatakse naise silme all. Mõistes, et teda on petetud ning nähes, et Scarpia alamad ruttavad teda kinni võtma, tapab Tosca end, hüpates kaitsemüürilt alla.

 

 

English Touring Opera (ETO) loodi Inglismaal 1979. aastal, toona Opera 80 nime all. Trupi eesmärk on viia oma lavastusi Euroopa eri paikadesse, mis pole traditsioonilisteks ooperietendusteks loodud, pakkudes nii kõrgetasemelist ooperit publikule, kellel igapäevaselt puudub võimalus seda nautida. 2002. aastast on ETO peadirektor Inglismaal tunnustatud lavastaja James Conway. Trupi muusikajuht on Michael Rosewell, kes töötab ka Inglise Rahvusooperis ja Londoni Kuninglikus Ooperis, Covent Gardenis.

 

 

Loe lisa: Birgitta Festival

Piletid: Piletilevis