„Autoritund” on uus kontserdisari, mis portreteerib heliloojaid läbi nende loomingu.
Kontserdisarja kunstiline juht on Tõnu Kaljuste.

TÕNU KÕRVITS
– "Tiibade hääl" solistidele, koorile ja keelpillidele (esiettekanne)
Tekst: Doris Kareva


Marianne Pärna
(metsosopran)
Laur Eensalu (vioola)
Eesti Filharmoonia Kammerkoor
Tallinna Kammerorkester
Dirigent Risto Joost

 

Tõnu Kõrvits:
„Tiibade hääl” on kolmas ja viimane osa minu mõttelisest triloogiast, kuhu kuuluvad veel varem loodud „Lageda laulud” ja „Sina oled valgus ja hommik”. Kõik need teosed on kirjutatud solistidele, koorile ja keelpillidele ning nende esmaesitajad on Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester ja Risto Joost. Kõigi kolme teose tekste on aidanud tõlkida ja luua Doris Kareva.
Ingliskeelset „Lageda laule” iseloomustab hirmutav üksindus, karge looduslüürika ning gootilik blues.
Itaaliakeelne „Sina oled valgus ja hommik” on kantud traagilistest eksistentsiaalsetest hoovustest. See on hümn elule ja armastusele, mida lauldakse pimedast ja lootusetust sügavikust.
Helgeim teos triloogias on eestikeelne „Tiibade hääl”, millest kiirgab valgust kõige enam. See on laul lendamisest, unistustest, julgusest ja tingimusteta armastusest.

Doris Kareva:
Amelia Earharti tutvustas mulle Tõnu Kõrvits. Mary S. Lovelli raamat „Tiibade hääl” selle erakordse naise elust ja loomingust mõjus tõepoolest tiivustavalt. Ühtlasi tundus see teema omamoodi loogilise jätkuna Tõnu varasematele teostele „Lageda laulud” Emily Brontë ja „Sina oled valgus ja hommik” Cesare Pavese loomingu põhjal.
Amelia kirjadest või luuletustest inspireeritud tekstidest ehk kõige krüptilisem, „Üks armastus” põhineb viimasel signaalil, mille Amelia teele saatis ja mis pärale ei jõudnudki​.
Minu meelest sisaldub „Tiibade hääle” kvintessents Amelia mõttes: Julgus ja heldus on hingeõndsuse alus. See väärib meenutamist iga päev.

 

Kontserdi AUTORITUND_TÕNU KÕRVITS_KAVA

 

Kontsert Haapsalus kuulub Nargenfestivali Kreegi Päevade programmi.