Tõnu Kõrvits „Lageda laulud”/ “Moorland Elegies” koorile ja keelpillidele (esiettekanne)

 

Eesti Filharmoonia Kammerkoor
Tallinna Kammerorkester
Dirigent Risto Joost

 

Tõnu Kõrvits on käesoleval hooajal Tallinna Filharmoonia resideeruv helilooja.
Laulutsükli tekst põhineb Emily Brontë luuletustel, mille valis ja tõlkis Doris Kareva.
Tule, ehk ealeski enam tuul
meile nõnda ei puhu kui nüüd;
tähed särada iial nii selgelt ei pruugi kui praegu…

 

1. Come, walk with me / Koos kõndigem
2. Silent is the House / Vaikiv maja
3. The night is darkening round me / Öö pimeneb mu ümber
4. Fall, Leaves, Fall / Lange, leht
5. She Dried Her Tears / Ta pühkis silmad
6. Moonlight, summer moonlight / Kuuvalgus suveöine
7. The Sun Has Set / Päev loojunud
8. The Starry Night Shall Tidings Bring / See selge öö toob sõnumeid
9. Month After Month / Kuust kuusse”

Lageda laulud” on üheksaosaline tsükkel koorile ja keelpillidele. Tekstina kasutatud Emily Brontë luuletused on valinud, järjestanud ja tõlkinud Doris Kareva. Noorelt lahkunud Emily Brontë veetis enamuse oma elust üksinduses keset lagedaid rabamaastikke. Üksindustunne imbus ka tema tekstidesse, mis on ausad ja vahetud, kajastades looja totaalset üksiolekut ja ahastust. “Lageda laulud” on teekond üksinduse kõige salajasematesse soppidesse – sinna, kuhu teinekord ei julgegi piiluda

Doris Kareva: Emily Brontë (1818-1848) on ehk kõige tuntum, aga ka kõige mõistatuslikum  inglise kirjanduse „kolmest Brontë õest“. Tema  ainus romaan „Vihurimäe“ on jõudnud praeguseks paljudesse keeltesse, teatri- ja filmiversioonideni.

Samadest maastikest, Yorkshire´i  nõmmelagendikest on võrsunud ka  Emily Brontë napp, intensiivselt sissepoole pöördunud, müstiliseks või metafüüsiliseks peetud luule. Kui väike valik sellest ilmus 1846. aastal  koos õdede Charlotte ja Anne  luuletustega  Currer, Acton ja Ellis Belli pseudonüümide all, müüdi läbi kaks eksemplari. Küll aga ilmus kolm arvustust, kus eriti tõsteti esile Emily Brontë jõulist omapära. Kahjuks jäi luuletaja aeg leegitseda lühikeseks.

„Lageda laulud“, üheksal  tekstikatkel põhinevad Yorkshire´i eleegiad on kare, metsik, tumetuuline bluus, varalahkunud kirjaniku kire ja kurbuse omamoodi ekstaatiline pühitsus.

 

Koostöös Tallinna Filharmooniaga