Zoltán Kodály
“Galánta tantsud” (Galántai táncok)

Ferenc Liszt
Fantaasia Beethoveni näidendimuusika “Ateena varemed” (Die Ruinen von Athen) motiividel

Madli Marje Gildemann
“The Land Beyond” (esiettekanne)

Ludwig van Beethoven, August Kotzebue
Muusikaline näidend “Kuningas Stefan” (König Stephan)

EMTA lavakunstikooli XXX lennu üliõpilased Lembit Petersoni juhendamisel
Eesti Filharmoonia Kammerkoor
EMTA sümfooniaorkester

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent OLARI ELTS

Kontserdi korraldaja: ERSO
Kontsert toimub koostöös EMTA lavakunstikooliga.

Kontsert on vaheajaga.
Korraldajal on õigus teha muudatusi vastavalt olukorrale.

Kontserdiga “Beethoven ja Kotzebue” heidame valgust ühele põnevale koostööle, mis leidis aset enam kui 200 aastat tagasi. Nimelt on Ludwig van Beethoven kirjutanud muusika Tallinnas ja Saksamaal tegutsenud väljapaistva näitekirjaniku, teatridirektori ja estofiili, Tallinna kutselise teatri ühe rajaja August von Kotzebue näidenditele “Ateena varemed” (Die Ruinen von Athen) ja “Kuningas Stefan” (König Stephan). Osaliselt on säilinud ka nende kirjavahetus.

Näidendid on seotud sündmustega Ungari ajaloos ning kirjutatud Pesti teatri avamise puhul. Esmakordselt tuleb üks neist Eestis ettekandele, laval on koos ERSO, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja dirigent Olari Eltsiga ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia noored näitlejad ja muusikud.

Tuntuim muusikanumber neist näidenditest on kuulus “Türgi marss”, mis kõlab sageli nii pianistide kui ka orkestrite esituses. Seekord kuuleme “Türgi marsi” tuntud teemat ning teisigi meloodiaid Beethoveni näidendimuusikast “Ateena varemed” transkriptsioonimeister Ferenc Liszti seades. Klaveril soleerib mitmetel konkurssidel preemiaid võitnud, sh Eesti pianistide konkursil (2019) ERSO preemia pälvinud Sven-Sander Šestakov.

Ettekandele tuleb ka noore eesti helilooja Madli Marje Gildemanni teos “The Land Beyond”. Madli Marje Gildemann on loonud muusikat nii sooloinstumentidele kui ka kammer- ja orkestrikoosseisule, ammutades peamiselt inspiratsiooni ökoakustikast ja erinevatest bioloogilistest protsessidest. Tema muusikat on esitatud mitmetel festivalidel nii Eestis, nt Eesti Muusika Päevadel, Maailma Muusika Päevadel (ISCM World Music Days Tallinnas) kui ka Šveitsis (“Al(t)chemie Festival”, “L’esprit de l’utopie”). Ta õpib praegu Zürichi Kunstide Akadeemias Mathias Steinaueri kompositsiooniklassis.

 

Loe artiklit: "Beethoven ja Kotzebue", autorid Kristel Pappel ja Harry Liivrand.