RÉSONANCES
Résonances uurib meelis ja tajusid. See annab vaatajale võimaluse mõtestada puude olemust ja aistingulise kogemuse subjektiivsust uuel viisil, kus on põimitud fotograafia ja helilooming.
Kunstnikud Peggy Herbeau ja Christophe Fillieule (fotograafia) ning Chrysanthos Antoniou ja Savvas Karantzias (helilooming) toovad vaatajani teose, mis ühendab kaks kunstivormi – pildi ja heli – üheks terviklikuks elamuseks.
Näitus jälgib erivajadustega helilooja loomingulist teekonda Tallinnas, kus ta lõi uue muusikateose koostöös Eesti Filharmoonia Kammerkooriga –maailma ühe mainekaima kooriga. Fotod jäädvustavad selle rännaku olulisi hetki: inimlikke ja kultuurilisi kohtumisi, loomingulisi sähvatusi ja isiklikke avastusi. Samal ajal esitavad need ka küsimuse: milline on vaatleja ja vaadeldava suhe, ning milline koht on selles tajul ja arusaamal puudest?
Iga foto on alguspunkt. Sellele tuginedes loovad muusikud unikaalse „visuaalse kõlalisuse“, kasutades nii looduslikke helisid kui ka klassikalisi ja elektroonilisi instrumente. Heli- ja pildimaterjal koguti paralleelselt residentuuri ajal, millest valmisid mitmekihilised, spetsiaalselt näituse jaoks loodud muusikateosed. See sümbioos visuaalsest ja kuuldavast kutsub meid uuesti läbi mõtlema, kuidas me maailma tajume.
“Rända läbi visuaalsete ja heliliste maastike, mis põimuvad, et pakkuda uut pilku reaalsusele.”
Iga pilt ja iga heliteos loob omaette ruumi. Nii sünnib helikogemus ja visuaalne kogemus, kus heli ja kujutis sulanduvad, võimendades vaataja meelte vastuvõtlikkust ja avardades tema tõlgendusvõimalusi.
Tallinna kunstiresidentuur sai teoks koostöös Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Euroopa Polüfoonia Festivaliga, mida toetavad Arts Spontanés (Pariis) ja Ars Artis (Rhodos).
Ühine pühendumus kaasaegse kunstiloomele ja kultuuridevahelisele dialoogile viis mitmekülgse rahvusvahelise projekti Rhodos–Reval sünnini. Projekt toob kokku kunstnikud Prantsusmaalt, Kreekast ja Eestist, luues ruumi loovaks vahetuseks, uurimistööks ja eksperimentideks.
Selle esimese väljaande raames lõi Savvas Karantzias teose KATHARSIS – kaasaegse missa segakoorile, löökpillidele ja sooloviiulile. Emotsionaalselt laetud teos peegeldab inimhinge sügavust ja ühendab Eesti ning Kreeka helimaailmad ühtsesse muusikalisse väljendusse. KATHARSIS esietendus 6. oktoobril 2024 Rhodoses ning jõudis Tallinnasse 23. novembril 2024. Teos on pühendatud Arvo Pärdile, Veljo Tormisele, Eesti Filharmoonia Kammerkoorile ja dirigent Tõnu Kaljustele.
Projekt toimus Euroopa Liidu ja Goethe-Instituudi toetatud programmi Culture Moves Europe raames novembris 2024 Tallinnas.
Video autor: Olympia Gauguet