Oleme jõudnud omamoodi kurva sündmuseni. Nimelt andsime eile kammerorkestriga viimase ühise kontserdi, mistap lahkuvad nad peatselt kodu suunas. Nende võimsa 10-päevase tuuri jooksul anti 7 kontserti üle Euroopa, mis on kvaliteedi jätkuvuse seisukohalt artisti ülemisi piire kompiv saavutus. Rõõm meiepoolne, et tuuri kulminatsiooni jagasite just meiega.

Eilsel kontserdil kõlas Arvo Pärdi ja Jean-Paul Dessy teosed. Kuna esimene nimi on küllap paljudele tuttav, siis ehk põgusalt viimasest. Jean-Paul on kohalik. Sündinud 1963.aastal Huy linnas Belgias. Tunnustatud helilooja, tšellist ning dirigent, kel ette näidata muljetavaldav hulk salvestusi moodsama muusikaga. Kirjutanud nii sümfooniaid, kammermuusikat kui ka ooperi Kilda. Eilsel kontserdil kõlas tema uusim teos Reekviemid. Mitmus on võtmetähtsusega, kuivõrd teos koosneb teekonnast idast läände, peatudes erinevate kultuuride pidepunktidel alates hinduismist, judaismist, Lähis-Idast lõpetades õhtumaade ladinakeelsete tekstidega. Iga peatükk esitatakse neileomases keeles ja uneleval meloodial, mis haarab kui soe tekk su oma embusesse. Meditatiivne ja erudeeritud, täpselt nagu heliloojagi, kes oma sugestiivse häälega paitas hinge.

a47e006509df7abdf55efd668fe33283

Kuidas meil siis läks? Üldiselt on see teema, millel ma eriti peatuda ei tahaks. Eelkõige selle pärast, et on olemas hulk pädevaid inimesi, kes inetust kombest teistele näpuga osutamisest teinud omale eduka karjääri. Teiseks aga olen oma lavalise seisu koha (sic) tõttu ütlemata halvas kohas kontserdist täisülevaate saamiseks. Ülekõige aga prevaleerib publikumi reaktsioon, sest isegi kui laval asjad väga hästi õnnestuvad, kuid publikuni see miskipärast ei jõua, on tulemus ebaõnnestumine. Eilne kontsert oli välja müüdud ning võeti väga hästi vastu.

Täna aga juba uued väljakutsed. Meie peadirigent Kaspars peaks liituma loodetavasti peatselt, kuigi seda on üritanud nurjata taevased jõud (loe: eilne lend tühistati). Peagi on proov ja õhtul kontsert uue kavaga. EFK laev on täispurjeis ning seilab pärituules ehk nagu meie USA-tuuri lipukiri – drive and perform!

rindekiibitseja

Henry

28.jaanuar 2018

PS Tuli siuke kuivemapoolne kirjutis seekord. Järjeks aga luban lennukaid tegelasi ja leiab ka vastuse küsimusele, mida keegi pole esitanud – mis ühendab Brüsselit Londoniga?