995px-philadelphia_montage_by_jleon_0310

Philadelphia pole ainult Tom Hanksile ’93a Oscari toonud filmi nimi. Bruce Springsteen sai ka oma kuldmehikese “Streets of Philadelphia” nimelise laulu eest.

Ühtlasi on samanimeline linn üks olulisemaid Ühendriikides. Asutatud aastal 1682, siin kirjutati Iseseisvuse Deklaratsioon aastal 1776 (4. juulil). Samuti ka Konstitutsioon 1787 (meie Põhiseaduse ekvivalent (kuis võttis see aega 11 aastat, issand ise teab)). The biggest rubriik saab tänasest endale väikevenna – the firsts! Siin linnas oli USA esimene: raamatukogu (1731), haigla (1751), pealinn (1777), aktsiaturg (1790), loomaaed (1874) ning Philly on ainus World Heritage City Ühendriikides. Ahjaa, ühtlasi tuleneb ‘Philadelphia’ kreeka keelest – ‘philos’ tähendamas armastust ja ‘adelphos’ viitamas vendadele. Samal ajal on osariigi nimi ‘Pennsylvania’ tuletatud algse quakeri William Penni nimest.

Linnas on hulgaliselt turistidele väärilist vaatamist, nagu näiteks Liberty Bell (mis tegelikult valmis alles 8. juulil 1776, kui linnarahvale iseseisvusest teatati sellesamase kellakõlina saatel). Selles valguses on hea, et üle tänava paiknev Independence Hall valmis õnneks iseseisvuse ning põhiseaduse suurtest debattidest mõneti varem, mistap oli hoone, kus vaielda/kirjutada, kuigi algset ehitist on nii palju ümber tehtud, et seda Alget on tegelikult väga vähe alles. Ärgu jäägu mainimata ka kohalik kunstimuuseum, mis kätkeb endas enamat kui Oscari-filmi Rocky võiduka jooksu finišit. (Kuigi kogu treppidel veedetud aja vältel turistid seal muud ei teinudki, kui elasid läbi menu-stseene kultusfilmist.)

2017-02-09_05-42-32

Philadelphia on sünnipaigaks ka väga paljudele andekatele inimestele, kelledest koorekaapena mainiks Isaac Asimovit või Solomon Guggenheimi (New Yorki ühe kuulsaima muuseumi asutaja). Muusikutest John Coltrane, Pink, Hall ja ka Oates. Näitlejatest jumalik Grace Kelly, hilisem Monaco printsess. Kuid varjutama seda kõike jääb ankrumehena Bill Cosby.. Nojah, oinad ja mihklipäev.

Poliitiliselt posängilt hääletati Philadelphias suuresti ainult demokraatide poolt (82%). Iroonilisel kombel jäi aga Pennsylvania osariik alla 1% ülekaaluga Trumpi taha, mistap sõltuvalt veidrast valimissüsteemist, kus võitja võtab kõik, peavad kohalikud vajalikuks öelda kõdupiinlikkusest tingituna poes, et ärgem seda ja seda õlut ostke, sest nende valmistajad toetasid avalikult Trumpi.

dsc_3756

Mina käisin tänasel vabal päeval ekskursioonil Eastern State Penitentiary nimelises esimeses omataolises vanglas (kasutusel 1829-1970), kus tutvustati maailmale esmakordselt üksikkongide süsteemi – alternatiivina vanale korrale, kus samasse kongi tõugati naised-lapsed-padupätid läbisegi. Kuulsaim kriminaal Al Capone. Vapustav elamus ja soe soovitus kõigile linnakülastajaile. Steve Buschemi ise loeb häälgiidi!

2017-02-09_05-44-41

(Al Capone’i luksuslikult sisustatud kong nimetatud vanglas)

Mainimata ei tohi takkajärge siiski jätta ka Benjamin Franklinit. Väga tubli ja tegus mees! :)

Henry

Philadelphia, PA 8.02.2017