Tilburg, Holland

Mu daamid ja härrad, poisid ja tüdrukud! On käes aeg, mis ühtib sügis/talv/kevadise (ei saa sellest näotust ilmast enam aru) tuuri stardipauguga. Kuivõrd puhuti tundub halb ilm meid saatvat kõigiti matkateel, siis kirjutan neid ridu Arnhemi nimelise linnakese hotellitoas vihmavangis olles. Arnhem sai meie staabiks selle tuuri vältel juba eile ning siit lähtuvad meie välklöögid üle terve Hollandi. 7 kontserti on ees ootamas, esimene neist juba pealkirjas mainitud Tilburgis (tuntud ka Tilliburgi nime all).

Kuna linnakeses nagunii aega ringi vaadata pole, viskasin põgusa pilgu peale linna leheküljele kõikehõlmavas Wikipeedias. Esmamainimine AD 709, pärast mida jäljed kaovad müstiliselt suisa paariks sajandiks. Hoog tuleb külaellu sisse hiliskeskajal, mil ehitatakse esimesed kindlused ning tuuakse mängu lambad. Lambavilla-pealinnaks saadi 17. sajandi paiku. Algselt tubastes tingimustes ketramisest kasvas välja tõhus tööstusrevolutsioon, mis kulmineerus 1881.a 145 tehasega. Asupaik on sobivalt Rotterdam-Antwerpi ja Ruhri piirikonna vahel, Belgia vahetus läheduses. Hollandi kuningas William II-le (1792-1849) oli Tilburg nii meeltmööda, et otsustas siia rajada kogunisti palee ning oli tuntud oma üteluse poolest (vähemasti kohalikele), et ainult siin saab ta rahulikult hingata ning õnnelikuna end tunda. Palee saadi valmis napilt mõned päevad enne kuninga surma ning praegu tegutseb seal linnavalitsus. Uhked on nad ka linna nime kandva ülikooli üle.

vincent_van_gogh_-_self_portrait_with_bandaged_ear_f529-e14779334033948802033283990597457.jpg

Vincent van Gogh ja uued uudised tema kõrvalõikuse teemal – https://qz.com/823588/why-vincent-van-gogh-cut-off-his-hear/

Linna kuulsaim resident on kindlasti Vincent van Gogh, kes käis Willem II (inglisepäraselt William II) nimelises koolis ja õppis seal maalikunsti. Lisaks eelnevale on mainimistvääriv põnev seik Hollandi juures veel see, et nad toovad välja alati kui kõrgel on asupaik merepinnast. Tilburgi puhul on see number 14m.

harjutusi alga
henry
13. veebruar 2020

EFK reisiblogi