Või et kuidas meil New York Citys läks? Kontsert St Igantius Loyolas oli suurepärane. Järgisime ettekirjutust – samuti kui linn, mis kunagi ei maga, ei saanud siinkribajagi teab mis und. Põige New York Citysse, JFK-st JFK-sse, kestis alla 18 tunni. Kahju noortest kolleegidest, kellele see NYC-i esmakogemus oli. (No on ikka kirjanugis – pealkirjastab ühtmoodi ja alustab asjasse kaudepuutuvalt. Parendusi alga!)

NYC-st tõi lennuk meid San Franciscosse 6 tunniga, 3h ajavahemikku nagu maast leitud, vahe kodustega nüüdsest 10h. San Francisco asutati 1776 aastal hispaanlaste poolt. On olnud ühes California osariigiga ka Mehhiko lipu all kuni 1848, mil Mehhiko-USA vahelise sõja tulemusel sai võitjariik endale märkimisväärse tüki maad (8 osariigi jagu). Sissetulekute edetabelis on linn #7. Leidsin Frisco elamisväärsete USA linnade tabelis kohalt nr 1. Tuntuid inimesi on nii palju kohe, et oska pihtagi hakata. Silicone Valley vahetu lähedus on viljakas pinnas kõiksuguste äppide ja it-rakenduste loojatele. Huvilistele link – https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_people_from_San_Francisco

Meie hotell sattus olema ajaloolise keskuse Union Square-i kõrval, Hiinalinna vahetus läheduses. Põneva kontrastina eelneva lõigu heaolulistele näitajatele, ületas eluheidikute tihedus pindalaühikule mõistuse mitmekordselt. Milline armetu kõverpeegeldus maailma jõukaimast riigist selle trööstituses. Nii palju siis flower-poweri järellainetusest ja soovitusest kanda lilli juustes kuulsas laulus.

Kuivõrd näljane artist kaldub tõredusele, siis läksime käbedalt leevendust otsima. Üht maailma raskematest maratonidest joostakse siin linnas, mäeseljandike üles-alla äkksööstud on kurikuulsad. Fotol nad teab-mis ei jäädvustu, küll aga jätavad terava mälestuse kauaks sääremarjadele. Valitud söögipaik oli nii tõetruu paduhiinakas kui ilmvõimatult ilmalikult võimalik. Siivsusele kalduv artist otsis loomulikult paika, kus pesta käsi. Maagiline seiklus rullus mu ees lahti juhatustega läbi köögi ja edasi tundmatusse, kus ehedaimal kujul kokati iidsete kommete kohaselt tundukse, et dinosauruste väljasuremist seiranud inimeste töökate kätega. Läbirääkimised pildistamise teemadel polnud viljakad. Kahjutunne minupoolne. Elamus vääris mainimist.

Linn udus

Järgneva kontsedipäeva hommikul oli valitud grupil artistidest kaheotsapiletid Alcatrazi vanglasse. On ikka huvid. Kurikuulus kinnimaja asub San Francisco lahes, umbes 2km linnakesest. Valus ahastusttekitav igatsus terendamas püsivalt kättesaamatus kauguses. Meie linna siluetti ei näinud. Seoses Californias lõõmavate tulekahjudega on kõikemattev suits piiramas kogu elutegevust. Inimesi soovitatakse püsida siseruumides ja nii meievahel tõdedes meenutab väljastus ninarätil õõvastavat tökatit. Te ei pidanud seda teadma ja mina jagama, aga elu ja olud on toonud meid siia, enam pole parata.

/Vähemalt pool seltskonnast teel pokri/

Alcatraz. Esimene majakas tervel läänerannikul aastast 1854. Hilisema merekindluse suurtüki patarei jäi sõjategevusest lõppeks kõrvale ning tehnika aegus kiiremini kui ehitustempo. Küll aga hakati koheselt rakendama saarekese isolatsiooni sõjavangide ja desertööride peal (Kodusõja aeg alates 1861). USA on püsivalt sõdiv riik, sõjavange on jätkunud läbi aegade. 1930ndatest, koos Suure Depressiooni saabumisega, tekkis vajadus raskekaallastest kurikaeltele pesa leidmiseks. Alcatraz ehitati sääraseks. Kolme aastakümne jooksul 1545st istumisele saadetud mehest ei ole tegelikult just liiga palju tuntud nimedega tegelasi, kellede kurikuulsus oleks ajaprooviga südilt võidutsedes õilmitsenud. Al Capone, Alvin “Creepy” Karpis, Robert “the Birdman” Stroud, “Doc” Baker ei ütle tänapäeval asjassepühendamatutele liiga palju. Vangla tegevusaastate jooksul toimus 14 põgenemiskatset. Kuulsaim ja suutlikuim neist juhtus 1962 (sellest Clint Eastwoodiga filmigi). Põgenike vihmamantlitest tehtud kummipaat leiti katkisena kaldalt, meeste saatus on senini teadmata. Vangla suleti 1963 sisu/vormi aegumise ja kõrgete ülalpidamiskulude tõttu. Majakana jätkunud tegevus aga senini, hoolimata suurest tulekahjust 1970 ning 19-kuusest kõigi indiaanihõimudeülese kommuuni perioodi.

/Vangladirektori häärber/

/Mälestus indiaanlaste kommuunist – FREE/

Hetkel oleme bussiga teel Santa Barbara suunas. Olgu purgatoorium helde ja avaneksid vaid taevaluugid vihmale.

Seniks kuniks – põmm-põmm, klõps-klõps
henry
15. nov 2018