princeton-span-jumboKuulus ülikoolilinnake asub umbes täpselt poolel teel Philadelphia ja New York City vahel, mistap pole imestada, et selle riigi helgemad pead leiavad ikka ja jälle tee siia. Rahvaarv kõigub sõltuvalt akadeemilisest kalendrist, jäädes 29k kanti. Järgmist seika võiks keegi faktihuviline kontrollida, sest ülikooli asutamine toimus 1746 (Inglise kuninga dekreediga), linnakese enda sünnidaatumiks leidsin 1756, elik siis 10a hiljem.. Võta siis kinni.

Princeton on olnud populaarne paik pagulastest teadlaste jaoks. Näiteks on elanud/töötanud siin the biggest pommi isad Einstein ja Robert Oppenheimer, ka 20.saj the biggest diktaatori Stalini tütar Svetlana Alliluyeva. Kirjanikud Thomas Mann ja T.S. Eliot, matemaatika geeniused John Nash (mänguteooria autor) ja George Gallup (usin lugeja võib ära arvata, millega härrasmees ajalukku on läinud, õige vastuse leiad väikeses tagurpidises tekstis lehekülje all). Näitlejatest on siit pärit Ethan Hawke ja minu lemmik Superman Chritopher Reeve. Ühendriikide presidentidest on siin sündinud Grover Cleveland (22. ja 24.), Woodrow Wilson (28. president), kui ka Aaron Burr. Viimane oli küll 3. VP (vice president), aga tõik, et härra läks poliitiliste torgete pärast duellile Alexander Hamiltoniga (üks riigi rajajaist (aitäh Kaarlile, kes aitas tõlkida väljendit Founding Father)) ning tappis ta püstolilasuga, väärib minu meelest mainimist.

On aga üks härrasmees, kelle panus maailma pärandisse ületab kõiki eelnevalt mainitud! Tema nimi on Vladimir Kosmich Zwozykin. Jep, tema ise! Enne kui te enestele vastu laupa laksate, pakkugem endamisi, millega härra küll hakkama võis saada. Selle leiutise noorem lapselaps vaatab suure tõenäosusega teile otsa. Ehk tegemist on kineskoobi ja seeläbi ka televiisori papaga. Ära karanud ajal, mil admiral Koltchaki valgete vastpanu luhtus. Professor Z tegeles elektromagnetlainetega juba Esimese maailmasõja eel. Patente on mitu ning jäävad vahemikku 1923-31. Nüüd te siis teate dr Zwozykinit. :)

Kuivõrd külmad tsensori tuuled on puhunud, siis ütlen kokkuvõtvalt, et suur kirik oli taaskord välja müüdud ja rahvas hullus rahulolust. Kontsert toimus.

rindereporter Henry

Princeton, NJ 10.veebruar 2017