Vaade Perthile Kuninga Pargi künkalt kohalikus Botaanika aias

Seda postitust alustasin õieti juba siis, kui Perthis maandusime 6 päeva tagasi. Meil oli samal päeval viimane kontsert Austraalia Kammerorkestriga ning õhtul jätsime oma uute sõpradega juba hüvasti. Tuuri lõpp nendega oli tõsine maraton, 5 kontserti neljas linnas koos lendamistega. Hotellis polnud mahti kohvritki lahti pakkida. Ega meie jaoks miski kergemaks läinud ka. Maestro Kaljuste juba ootas meid Perthis ning järgmisel päeval tervitas meid proovis koos kohalike lauluõpilastega. Kahel järgneval päeval esinesime Perthi International Arts Festivali raames Winthrop Hallis väljamüüdud kontserditel kavadega, millede põhirõhk oli Arvo Pärdi ja Veljo Tormise muusikal. Meite tagasitee algas juba paar tundi peale kummardust. Pärast 25h lende ja lennujaamu ning 36h järjestikulist ärkveloldud tundi maandusime kodus. Rõõm meiepoolne!

Kohaliku kultuurikeskuse väljak

Perthist kah. Esimesed inimasustuse jäljed pärinevad taaskord iidsetest aegadest, nii 38 000 aasta tagusest ajast. Esimene Euroopa kapten oli hollandlane Willem de Vlamingh aastal 1697, kes kuulutas paikkonna elamiskõlbmatuks ja viljakandmatuks, väga pealiskaudne hinnang. Inglased nii pirtsakad polnud. 1829.a saabus siia kapten James Stirling, kes nimetas uue asula Perthiks austusest samanimelisest linnakesest Šotimaalt pärit olnud Sir George Murray vastu, kes oli tolleaegne brittide Koloniaalasunduste minister. 1830ndatel toimusid verised kokkupõrked algsete kohalike ja asunike vahel. Vaen kahe poole vahel on kandunud ka järgmistesse sajanditesse. 1850ndatest aastatel kutsuti siiagi väljasaadetud vange odava tööjõu eesmärgil ning koos tärganud kullapalavikuga saadi linnaõigused 1856.

Perth on Lääne-Austraalia osariigi pealinn ning siin elab umbes 2 miljonit inimest, suuruselt riigi neljas linn. Tegemist on ühe üksildaseima linnaga maailmas. Lähim üle 100 000 inimesega asula (Adelaide) on 2130km kaugusel (üksildus võrreldav vaid Honoluluga, mille vahemaa San Fransisconi on 3841km). Vahe Aasia linnadega on väiksem kui Austraalia omadega. India ookeani lained jäid meil seekord aga kogemata, ehk ongi põhjust naaseda. Siinne uus-eestlaste kogukond on muuseas Austraalia suurim ja nende külalislahkus piiritu.

Vastuvõtt Eesti Perthi aukonsuli Anu van Hattemi kodus

Pean nentima, et olen täitsa nautinud suhtlemist teitega säärase meediumi abil. See on avardanud minu maailma märgatavalt ning loodetavasti ka teie omi. Väga palju seiku ja tõiku on jäänud väljaspoole veiklevat ekraanivalgust, kuid ehk leiab seegi tee kunagi miskite meeltega kogetavani.

hetkel kutse relvarahule
henry
13/19.veebruar 2019

PS väike klipike Austraalia tuurist ->

PPS Väike ülevaade ka Austraalia loomariigist ->