houses_parliament_nw080609_2/Houses of Parliament, kuulsa kellatorniga. Kusjuures Big Ben pole tegelikult torni, vaid suure kellukese nimi/

Pärast järjekordset edukat ülesastumist Londoni Barbicani Guildhallis, kus austas meid oma kohalolekuga esmakordselt ka peaminister Ratas, tundsin tungi kirjutada mõne lausega meie senistest läbielamistest.

Nagu juba eelnevalt kirjutatud, saabusime Brüsselist Londonisse rongiga. Kuulus Platform 9 3/4 King’s Crossi jaamas, mis tuttav Harry Potteri raamatutest, jäi seekord meil ajanappuse tõttu nägemata. Suure seltskonnaga reisimise pahupool, kõik manöövrid on väga aeganõudvad.

4

Londoni asupaigas on leitud inimtegevuse jälgi, mis ulatuvad pronksiaega 4500a. enne meie Kristust. Londoni nime algete üle vaieldakse senini. Kindel on see, et roomlaste kantsi Londinium nime kirjalik mainimine ulatub vahemikku 65-80 AD. Geoffrey Monmothi ajalooraamatu järgi tulenes see algselt kuningast nimega Lud. Teised nimekad ajaloolased, keda ma siinkohal ei maini nimeliselt, on viidanud vana-keldikeele eelsele vana-euroopa keelele, kus “(p)lowonida” tähendas tõlgituna “liiga lai jõgi ületamiseks”, viidates Thames-ile, kuid teisalt ka keldikeelsele nimekujule, mis tõlgituna oleks “koht, kus uputab perioodiliselt”. Kena, et vanad nimed seisavad kahe jalaga maa peal ning kirjeldavad paikade olemust tüvitekstina.

Inglismaa on tuntud oma nigela ilmastiku poolest. Londonis sajab aga võrreldes muude riigi piirkondadega vähem. Statistliselt sajab Londonis tegelikult aasta lõikes isegi vähem kui New Yorkis. Sellest hoolimata 13%-lise tõenäosusega vihmavõimalus realiseerus 100%-liselt meie saabumisel, milline majesteetlik padukas. Selline soe vastuvõtt.

1898stanford

Ehk on ka põnev teadmine, et kohalikud taksojuhid peavad meelde jätma enam kui 25000 tänavanime ja pealt 20000 vaatamisväärsuse. Kuigi vähemalt tänavate puhul soovitaks talupoeglik mõtlemine neil jätkata sama tänavanimega pärast iga suuremat ristmikku (pärineb kogemusest, kus Old steetist sai Clerkenwell sai Theobalds sai Oxford etc). Tänavatest rääkides, Londoni Citys (vana linna tuumikosa) on ainult üks “road”, Goswell Road (mis juhtumisi tuli meie hotelli juurde). “Road” juurdus ingliskeelde alles 16.saj, mistap on linn täis Lane-e, Street-e ja Way-sid.

Londoni politsei jälgib linnas toimuvat meeletult ulatusliku kaameravõrguga üle terve linna. Idee ulatub IRA tigedamate torgete aega, kus kõiki linna sisenevaid autonumbreid võrreldi registritega. Tänapäeval eelistavad korravalvurid pätte rünnata pärast reisivahendi rahulikku parkimist, selle asemel, et linnas tagaajamistes osaleda. Ilmselt ka neil ajab pea sassi see arhailine vasakpoolne liiklus.

Ahjaa, pealkirjas viidatud munkpapagoisid lugesin ainult 3. Brüssellikuks paanikaks pole minu silmis põhjust, või siiski.. Kellele jääb hooldeõigus pärast lahutuse realiseerimist?

väsimatu relvapõlgurist kirjatsura

Henry

London Heathrow lennujaam

31.jaanuar 2018