_20180124_201347

Võib vast vaid õnnelik ja joovastatud meeleolus olla, justkui suur sula oleks neelamas maad! Pärast seda kui lapsed, kes kui vangis eland ja pole ammu murul käind, astume meiegi kammerkoori pika reana, taaskord üle pikima kodualalhoidliku perioodi järel rännuteele. Olgu see tee meile kerge ning ülev nagu EV100 ja samuti kõik eelseisva tähtpäevaga seoses kontserdid. Eelseisvatest etteastetest, vaid tänane pole lõpuni väljamüüdud. Tik-tak!

Groningen. Siin me jälle oleme. Kõik poed, peale ühe vinüülika, mis juhuslikult remondis, olid koduselt paigas. Linn on siiski oma tuumikult eksisteerinud juba 4.aastatuhandest enne meie Kristust. Ühtlasi on Groeningen üks vanadest Hansalinnadest ja üllatuslikult Tallinna sõpruslinn. Lipp meenutab mu kodulinna Nõmme oma. Linna uhkuseks on kaks kirikut, ühe nimi on Aa ja teine pole Bee, vaid Toursi Martini järgi omale nime saanu.

2018-01-25 12.11.11

/Groningen kollaažina/

St Martin, Toursi linnakesest on põnev tegelane. Nimelt elas hilisem pühak 4.sajandil ning oma päritolu poolest oleks pidanud saama temast sõdur Rooma armees. Tema aga leidis, et pole teab mis kristlik relvadega möllata. Kui ta keeldus relvi enne lahingut kätte võtmast, ähvardati teda pelgurluse pähe armeest pagendada. Härra aga pakkus välja hacksaw-ridge’iliku lahenduse (mitte segamini ajada Forresteri Ridge’iga), olla relvituna armee ees, sõdurite seas. Lahing jäi hoopistükkis ära, mistap sai temast legendaarne mees, kes poolitas mõõgaga oma mantli, et külmetada koos kerjusega, sest pole kuigi kristlik üksi külmetada.

691px-El_Greco_-_San_Martín_y_el_mendigo

/El Greco kujutamas St Martinit, valgrelikul viisil “..ümber mul su mantli siil..”/

Groningen oli tähtis peatuspaik palveränduritele. Tänaseks on linnarahvas aga üllatuslikult uskmatuks muutunud, ainult kolmandik rahvastikust seostab end mõne usundiga. Sestap pole liialt imestada, et siit on pärit kaks jumalaskeptilise alaga tegelevat teadlast. Füüsika on vanem kui meie! Seda teadsid väga olulised füüsikud Daniel Bernoulli, kes tegeles vedelike voolamisega ning nobeli preemia laureaat Heike Kamerlingh Onnes, kes uuris ülijuhtivust ja oli tuntud kui absoluutse nulli mees.

Ega muud kui kinnitagem taaskord rihmad, hoidke jäsemed kindlalt sõidukis ning häälitsegem vaid selleks ettenähtud kohtades.

rindereporter allakirjutanu

Henry

25.jaanuar 2018

_20180125_110821