amsterdam-xlarge

Meie rändtsirkus on veerenud Hollandi pealinna Amsterdami. Aeg kodus jäi üürikeseks, pärast kolme lühikest ööd jõudsime siia tegelikult juba eile. Sööstkiire põige Hollandi televisiooni ning kogemuse võrra taaskord rikkam – otse-eeter kohalikus iganädalases kultuurisaates.

Lloyd

Elevust oli enne saabumist koorikute hulgas ütlemata palju. Nimelt hotell, kus elame, Lloyd Hotell, on väga kireva ajalooga. Ehitamist alustati täpselt 100a tagasi. Algselt ehitatud hotelliks (loe karantiini keskus), kus valdavalt Ida-Euroopa juudid pidid ootama oma aega enne ookeaniülest laevareisi Ladina-Ameerikasse. Nende pagasit hoiti eraldi üle tänava tänaseks ümber ehitatud kaubakeskuses, seegi on väga suur hoone. Peamaja on arhitektuurilt eklektiline, keskelt kõrge aatriumiga. Teise ilmasõja ajal muutsid sakslased hoone vanglaks ning kinnipidamiskeskuseks pisut kohandatud vormis jäi hoone pikaks ajaks. 90.ndatel loobuti vanast otstarbest ning Jugoslaavia kunstnikud kasutasid ruume ateljeena, kuni hoone muudeti 40 tippdisaineri poolt tänase ilmega edevaks külalistemajaks. Kõik 116 tuba on erinevad nii väljanägemise, kui ka hinna poolest. Algselt elevust tekitanud potentsiaalne kummitamine ja õõv on asendunud puhuti nurinategagi, et mõnel kuiski liiga tavaline tuba sattunud.  

/Vasakul: piltlik telekatool idiotboxi ees, mu tuba on nii suur sattunud, et kirjutuslaud ja voodi asuvad eri ajavöötmetes. Paremal kolleegi lustakas käimla/

Kui hoolikalt teritatud kõrvaga kuulata, tabad, et kohalikud kõnelevad siin Hollandi hollandi keelt (mitte segamini ajada flaamide hollandi keelega, oht on). Ma ei ole küll ekspert, aga kõlalt ikka pikantselt koleda kõlaga keel. Mu lemmik hollandikeelne sõna on ruggegraat, selgroog. Hääldus kõlab justkui isavarese surmakarje, mida katkestavad hektilised vokaalid. Ütlesin inetult, ega ju? Isiklik arvamus, mitte koori seisukoht. Einet mõtteks siiski – ehk on kuidagi kujundlik, et siinne mitmekülgselt haritud kultuurirahvas (nagu hollandlased igati on), pole tuntud säravate poeetide, vaid eelkõige oma kujutava kunsti, tulpide ja juustutoodete poolest. Kohalikel on veel veider kiindumus kanepisse ja erootikasse, aga küllap teadsite seda isegi.07_017_muziekgebouw_190_l/Ei ole palju kontsertmaju, mille juures on ka parkla veesõidukitele/

Ees ootab 5 kuud ette välja müüdud kaks kontserti Muziek gebouws. Seniks ei saa aga öelda, et ootusärevus oleks lämmatav. Nagu õpetatud kolleeg ennist olemise kohta märkis – päev on juba ette korda läinud, kui oled üle 60euro kulutanud vinüülide peale.

tsirkus on linnas ja mina vastutan väikeste koerte eest

Henry

5.veebruar 2018

PS Ükski koer ei kannatanud selle teksti kirjutamise vältel kirjutaja käe läbi. (Ta oli hõivatud!)