Hea lugeja, viimasest kirjutisest lahutab meid hulk aega. Õige palju säravaid elamusi on vahepeal toimunud, muist mainimist väärivad, teised väledalt vaka alla peituvad, sekka mõnedki koletused, mis ära hoitud või üle elatud ning hulka muid argiaskeldusi ehk kokkuvõtteks loomult tagasihoidlik padu-eestlane ütleks siiralt: hästi läheb (ja ta ei eksi). Inimene teeb plaane, Jumal muheleb ning elu läheb edasi. Sedapuhku oleme jõudnud Iisraeli, Abu Ghoshi nimelisse linnakesse. Abu Ghoshi leiab kaardilt Tel Avivi ja Jeruusalemma vahelt. (Muuseas, kontsertpaigaks oleva Kiryat Yearim kiriku kõrvalt terrassilt avaneb maaliline vaade kõrvalkünkal laiuvale pealinnale.)

Aga et kõik ausalt ära rääkida, siis peaksin alustama mõne päeva tagusest ajast, mil õhtuhämaruses siia saabusime. “Siia” pole päris Abu Ghosh, vaid pisike unelev külake künka harjal. Üllatuslikult soomlaste poolt rajatud hubane palkmajadega laagriplats on süüst nõretav kummardus meie põhjanaabrite hämarate tegude eest Teise ilmasõja ajal. Toitlustus on külluslik ja saun on kodune. Mida veel hing oskaks tahta? Kõik tingimused edukateks esinemisteks. Isegi vaba päeva saime preemiaks. Mida siis artist teeb, kui ta on turvalises kauguses kõiksugustest vallatustest ja ahvatlustest?

img_20190606_094047-889359798.jpg

Nulltasemeni jõudnud artistid

Päev Surnumere ääres. Õieti peaks seda lõiku kirjutama keegi teine, kuivõrd siinkirjutaja jättis selle võimaluse vahele isiklikel põhjustel. Tragi rahutuhing Joosep (tuntud omastele kui “rinna- ja peahääle ühendamise virtuoos” (tema enda sõnad, alatine rõõm kui tagasihoidlikkus ja ülevoogav huumor ühendavad väed) korraldas seikluse kolleegidele. Surnumeri paikneb Jordaania ja Iisraeli piiril, silma järgi täpselt poolitatuna kahe riigi vahel. Kuulus on ta eelkõige selle poolest, et asub 422m allpool merepinda. Järve voolab 29 jõge/oja, kuid väljavoolu järvest pole, kuna tegemist on madalaima kohaga Maa pinnal ning gravitatsioon on vanem kui meie ja voolamine lihtsalt töötab sääraselt. Järve soolasus on 340 promilli (võrdluseks Läänemeri on keskmiselt 6-7 promilli), mis soodustab uppumatust, nagu kolleegid ka rõõmuga kogesid, kõik elus ning oma vastkogetud hulpivast supervõimest pimestatud.

Abu Ghoshist ehk ka. Arvatult esimesi inimasustusi Iisraeli piirkonnas, mille jäljed ulatuvad 7. aastatuhandesse enne kohaliku superstaari sündi. Araabia nimega Qaryat al-‘Inab (tlk ‘viinamarja küla‘). Teadlased peavad paika piiblis mainitud Kiryat Ye’arimiks, esimeseks paigaks kuhu Mooses pärast Siinai mäelt saadud 10 käsuga tuli. Eks ole pika ajalooga maalapike käinud käest kätte. Kuulunud nii roomlaste, muslimite, ristisõdalaste, Ottomani impeeriumi alla kuni tänase omariikluseni välja ning eks kõik kultuurid ole endast pärandikillukesi maha jätnud.

img_20190607_132526901300167.jpg

Kuulus Bachi kaverbänd Mendel and Sons

Nime päritolust on samuti mitu versiooni. Esimese legendi juured ulatuvad kaukaasiast pärit seltskonnani ning nimi on redaktsioon algsest Abu Ingush-ist. Teine ja usutavam päritolu viitab araabia juurtega Abu Goshi klannile, kes kehtestasid tollimaksu süsteemi Tel Avivi ja Jeruusalemma vahel rändajatele, kuni kohalikel taskud tühjaks ja mõõt täis sai. Pärast verejanulist kättemaksuretke 16. sajandil jäeti ellu vaid üks ema lapsega, kes jätkasid Abu Ghoshi nime, kusjuures andami küsimine ei katkenud tegelikult enne 19.sajandi keskpaika, mil egiptlased sekkusid. Vahel tunduvad kohalikud tavad pentsikutena.

Esimene kontsert on antud, kaks veel ees

tegus tagalaohvitser tervitab
henry
8. juuni 2019