Neljapäeval, 18. mail 2006 kell 19.00


Rakvere kirik


 


17.–18. sajandi hispaania muusikat


 


Antonio Martín y Coll - Entrada de clarines


Tomás de Torrejón y Velasco – Loa (ooperist "La púrpura de la rosa", 1701)


Tomás de Torrejón y Velasco – Amor y Marte (ooperist "La púrpura de la rosa")


Antonio Martín y Coll - Chinfonia


Tomás de Torrejón y Velasco – Xácara (ooperist "La púrpura de la rosa")


Lucas Ruiz de Ribayaz y Foncea – Galliardas (kogumikust "Luz y norte", 1677)


Tomás de Torrejón y Velasco – Batalla (ooperist "La púrpura de la rosa")


 


Vaheaeg


 


Francisco Valls – Missa Scala Aretina


 


Eesti Filharmoonia Kammerkoor


Tallinna Kammerorkester


Dirigent ANDREW LAWRENCE-KING


 


 


Tomás de Torrejón y Velasco (1644–1728) "La púrpura de la rosa" on esimene Uues Maailmas ette kantud ooper. Esmakordselt kuuldi ja nähti seda Peruu pealinnas Limas aastal 1701. Ooperi libreto põhineb müüdil Veenusest ja Adonisest. Oivalise luulevormis teksti autor on Pedro Calderón de la Barca (1600–1681). Teos sisaldab rikkalikult metafoore ja peeneid vihjeid, on lõhnastatud sensuaalsete ja erootiliste kujunditega ning vürtsitatud elava ja lõbusa tegevustikuga.


 


Francesco Vallsi (1672–1747) missale nime andnud heksakordi (kuuehelilist rida) Scala Aretina't tuntakse tänapäeval kui mažoorset heliredelit. Varasematel aegadel kasutati vaid kuut noodinime – ut, re, mi, fa, sol, la, mille võttis kasutusele Guido d´Arezzo (Aretina tähendab ladina keeles "Arezzo linnast"). 16. sajandil tarvitati heksakordi tihti cantus firmus'ena. Sellist helirida kasutades asetab Valls oma missa renessansiaegse polüfoonia konservatiivsesse ja intellektuaalsesse maailma. Valls näitab oma meisterlikkust polüfoonilises stiilis, kirjutades 11 täiesti sõltumatut vokaalpartiid, millega aeg-ajalt liituvad kaks viiulit, ning seega tekib 13-häälne polüfoonia.Väljavõtted Andrew Lawrence-Kingi annotatsioonist


 


Kontsert Rakveres tasuta. Piletid Tartus hinnaga 90.-/50.-, Tallinnas 120.-/70.-. Piletid müügil Eesti Kontserdi kassas, Vanemuise kontserdimaja kassas, Piletimaailma müügikohtades ja tund enne kontserdi algust kohapeal.