Wolfgang Amadeus Mozart
REQUIEM (K 626)

Solistid:
Yena Choi (sopran)
Helen Lepalaan
(metsosopran)
Oliver Kuusik
(tenor)
Olari Viikholm
(bariton)
Eesti Filharmoonia Kammerkoor 

Tallinna Kammerorkester
Dirigent Tõnu Kaljuste

Hingedekuu alguses tuleb Tartus ja Tallinnas ettekandele Wolfgang Amadeus Mozarti „Requiem“, vaid 35-aastaselt lahkunud helilooja viimane töö, mille komponeeris lõpuni tema õpilane. Teos on laiemalt tuntud ka tänu Miloš Formani 8 Oscarit võitnud filmile „Amadeus“.

Selle teose sündi saadab legend, mille järgi olevat Mozarti juurde ilmunud salapärane tundmatu, kes tellis heliloojalt reekviemi. Selline tellimus olevat raskesti haiget Mozartit hingepõhjani vapustanud. Teda kummitas aina enam mõte, et ilmus saadik teisest ilmast ja käskis luua omaenda surnumissa.

Teiste allikate järgi oli tellija Mozartile hästi teada. Oli avalik saladus, et krahv Walsegg-Stuppach tellis Viini heliloojatelt salaja teoseid, mida koos õukonnamuusikutega isikliku loomingu pähe ette kandis. Kui krahvi noor naine 1791. aasta veebruaris suri, soovis lesk tema surma-aastapäevaks reekviemi ja pöördus Mozarti poole. Teost alustas Mozart oktoobris, novembri lõpus ta haigestus ja suri 5. detsembril oopust lõpetamata.

Suurejooneline Mozarti „Requiem“ tuleb ettekandele Tallinna linna traditsioonilisel Hingedepäeva kontserdil dirigent Tõnu Kaljuste, Tallinna Kammerorkestri, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja solistide esituses.

Kontsert Tallinnas on tasuta, selle toimumist toetab Tallinna Kultuuriamet.
Korraldaja Tallinna Filharmoonia koostöös Eesti Filharmoonia Kammerkooriga.

 

2.12.2020 kontserdi Tallinna Kaarli kirikus salvestas ERRi Klassikaraadio, helirežissöör Kaspar Karner, toimetaja Miina Pärn.