Foto: Kaupo Kikkas

25.mail Tallinnas ja 26. mail Tartus toovad „Aavik Salzburgis“ viimased kontserdid kuulajate ette Mozarti muusika näidendile „Thamos, Egiptuse kuningas“, Mozarti viiulikontserdi nr 5 ning Arvo Pärdi teose „Mozart-Adagio“.

Sarja käekirja kujundanud viiulisolisti Hans Christian Aaviku sõnul saab selle nädalavahetusega teoks projekt, mille peale ta on mõelnud juba aastaid. „See oli minu ammune unistus esitada kõik imelapse Mozarti viiulikontserdid ning tutvustada minu jaoks tähendusrikkaid teoseid,“ ütleb ta.

„Mozarti viies viiulikontsert, tuntud ka kui „Türgi kontsert“, on täis elavat virtuoossust ja lummavaid meloodiaid, peegeldades helilooja meisterlikkust ja loomingulist sära. Arvo Pärdi „Mozart-Adagio“ on aga parim näide kuidas kaks heliloojat sulanduvad kokku üheks ning tulemus on unikaalne. See teos sobib valatult kontserdi alguseks ning esitame seda koos Theodor Singi ja Karolina Aavikuga,“ räägib Hans Christian Aavik.

Lisaks tuleb „Aavik Salzburgis“ sarja lõppkontserdil esitamisele veel üks pärl Mozartilt, mida varem pole Eestis kordagi esitatud ning selleks kaasatakse lisajõude.

„„Thamose“ esietendus toimus kevadel 1774. aastal. Seega tähistame nende kontsertidega 250. aastat esietendusest. Meiega liituvad teose esitamiseks solistid Yena Choi, Annely Leinberg, Raul Mikson ja Kristjan-Jaanek Mölder ning Eesti Filharmoonia Kammerkoor,“ ütleb kontserdi dirigent Tõnu Kaljuste.

Kontserdid algavad 25. mail kell 19 Tallinna Metodisti kirikus ning 26. mail kell 19 Tartu Pauluse kirikus. Tartus toimuv kontsert on Muusikalinn Tallinna kingitus Euroopa Kultuuripealinnale Tartule.

Hans Christian Aavik on viiulisolistina tähelepanu äratanud Eestis ja mitmel pool Euroopas. Tema karjäär on olnud kiire ja muljetavaldav. 2022. aasta kevadel võitis ta esimese eestlasena maineka Carl Nielseni rahvusvahelise konkursi ning seejärel pälvis ta Eesti Interpreetide Liidult aasta interpreedi preemia. Hiljuti ilmus tal live-kontsertsalvestus maailma suurima plaadifirma Deutsche Grammophoni uues sarjas „Rising Stars” platvormil STAGE +.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester ja Tõnu Kaljuste on aastaid ühiselt kontserte andnud nii Eestis kui ka kaugemal – Euroopast Austraaliani ja Aasiast Põhja-Ameerikani. Muuhulgas on esinetud maailma nimekates kontserdisaalides nagu New Yorgi Carnegie Hallis, Pariisi Filharmoonias, Hamburgi Elbphilharmonie’s jm. Kollektiivid on Eesti heliloojate loomingu sagedased esmaesitajad ja nende kontserdikavad on pälvinud kriitikutelt arvukalt kiidusõnu. Tõnu Kaljuste dirigeerimisel on mõlemad kollektiivid korduvalt esitatud Grammy nominatsioonile ning 2014. aastal pälviti Grammy auhind Arvo Pärdi albumi „Adam’s Lament“ (ECM) eest.

 

Krista Must, pressiesindaja, 5156364, krista.must@corpore.ee