Foto: Rene Jakobson

Galerii (fotod Renee Jakobson): https://www.dropbox.com/sh/xtqeokha4ttq893/AAAQ_otoZiqTDNFm9K4rRep-a?dl=0

 

Tallinna Kammerorkester alustas 30. sünnipäevasarja “Kõrvaring V” kontserdiga Viimsi Artiumis. Koos Eesti Filharmoonia Kammerkoori naislauljate, külalissolisti Valter Soosalu ja dirigent Tõnu Kaljustega esitati Eestis vähekuuldud väärt muusikat.

 

Kontsert algas Süüria-USA helilooja Kareem Roustomi teosega „Dabke“, mille juured on Lähis-Ida kultuuris.

 

Seejärel liitusid Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkestriga laval Eesti Filharmoonia Kammerkoori naislauljad, et esitada Homerose kuulsaimast eeposest inspireeritud Roustomi „Hurry To The Light“. Teos põhineb Emily Wilsoni uuel „Odüsseia“ ingliskeelsel tõlkel. Sõna said naised: Kirke, Penelope, sireenid ja Odüsseuse ema vaim rääkisid, kuidas nende valikud ja tegevused mõjutasid Odüsseuse teekonda. Penelope truudus on narratiivi oluline punkt.

 

Kontsert jätkus USA helilooja Sufjan Stevensi süidiga albumi „Run Rabbit Run“ muusikast. Algupärane versioon oli elektrooniline, kuid autor otsustas sellest luua ka instrumentaalteose. Kuidas arvutimuusika helisid ja kõlavärve – isegi kriukse-katkestusi ning „valget müra“ on võimalik esitada viiulitel, tšellodel ja kontrabassidel, seda saab kontserdil kuulda Tallinna Kammerorkestri esituses.

 

Vokaalsolistina ja harpejji-instrumenti mängides teeb sel kontserdil kaasa mitmekülgne muusik Valter Soosalu. Koos Tallinna Kammerorkestriga esitab ta Stevensi „Fourth of July“ ja „Mystery of Love“.

 

Tulekul Erkki-Sven Tüüri „Deep Dark Shine“ Eesti esiettekanne

 

Järgmised Tallinna Kammerorkestri sünnipäevakontserdid sarjast „Kolm kontserti kolmekümnendaks“ toimuvad 17. märtsil ja 25. märtsil Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja teatrimajas.

 

Sarja teisel sünnipäevakontserdil toovad Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester Eesti esiettekandele Erkki-Sven Tüüri teose „Deep Dark Shine“, mille maailmaesiettekanne toimus pea aasta tagasi Šotimaal, kuid Eesti seda teost veel esitatud ei ole. Samuti kõlab kontserdil Vivieri „Lonely Child” (solist Lõuna-Korea–Eesti sopran Yena Choi) ning Tüüri üks enimmängitavaid teoseid „Action.Passion.Illusion“, mille viimane osa kirjutati Tallinna Kammerorkestrile esitamiseks kollektiivi esimesel tegevusaastal. Kontserti raamivad Haydni ja Mozarti sümfooniad, mis sünnipäevakontserdile kohaselt kannavad numbrit 30.

Nädal hiljem, 25. märtsil naaseb EMTA kontserdi- ja Teatrimaja suurele lavale Tallinna Kammerorkester koos tippviiuldaja Florian Dondereriga. Donderer on enim tuntud kontserte juhatava kontsertmeistrina, koos TKO-ga on neil kavas Veljo Tormise „Reminiscentia: Talvemustrid“ ja Tõnu Kõrvitsa „Labürindid“, Bartóki Divertisment keelpillidele ja Haydni Viiulikontsert C-duur.

Tallinna Kammerorkestri, asutatud 1993. aastal, kunstiline juht ja peadirigent on Tõnu Kaljuste. 2014. aastal oli Tallinna Kammerorkester kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament”, mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy.

 

Tallinna Filharmoonia pressiteade
Krista Must, 5156364, krista.must@corpore.ee