Foto: Anneli Ivaste

Anneli Ivaste avab näitusega “Peaproov” meile ukse muusikute proovisaali, mis on täis helisid ja vibratsioone ning keskendunud pühendumist. Need kõrvaltvaatajale etteaimamatud tegevused laevad ruumi erilise energiaga. Fotograaf on jälginud ja kogunud mitme aasta jooksul Eesti Filharmoonia Kammerkoori (EFK) proovides erinevaid situatsioone ja protsesse. Kui tavaliselt jõuab rambivalgusesse sündmus ise, siis teda on huvitanud pigem see, mis eelneb ovatsioonidele ja lavasärale ning jääb sündmuse külastaja eest varjatuks.

“Peaproov” kuulub “Eesti Filharmoonia Kammerkoor 40” programmi. Näitus on kujundatud ööpäevaringselt avatud aknanäitusena, vaatega galerii saali, luues nii külastajale võimaluse pealt vaadata kooriproovi. Väljapanek on avatud galeriis Positiiv (Roo 21a Tallinn) 6.06.-31.07.2022. Galerii uksed on avatud ja fotograaf on kohal teisipäeval, 7.06. kell 14-19.

Anneli Ivaste: “Kooriproovis saab alguse loominguline protsess, kus helilooja ideest ja nootidest paberil hakkab kasvama uus väärtus. Dirigendi nägemus, lauljate peegeldused, ruumi resonants, kõik jätab jälje helidele, mis saavad tähendusi, tekitavad omavahel seoseid ja loovad uue kõlamaailma. Loomingulist köögipoolt iseloomustavad haprus ja intiimsus, kus pealtnäha argistesse tegevustesse sekkuvad dünaamilised hoovused, üllatavad avastused ja lai amplituud emotsioone, mis inspireerivad nii igat lauljat kui koori tervikuna. Kõik, mis eelneb kontserdile – häälestus, kontsentratsioon, süvenemine – avaldab mõju ja kujundab õhustikku. Peaproovis täidavad muusikud kontserdipaiga helidega, mis loob ruumis uue vaimsuse. Seal lõpeb prooviprotsess ja avaneb uus algus publiku ees …”

Näituse kuraator Kristel Schwede: “Fotograaf on jäänud diskreetseks jälgijaks, ta on tähelepaneliku silma ja kiire käega kannatlikult kogunud hetki, mis sekundi murdosa jooksul võivad muutuda ja kaduda igavikku. Ta on kinni püüdnud keskendunud inimeste just nüüd ja siin kohaloleku. Ivaste näitab, milline kannatlik ühine ehitustöö ja viimistlemine toimub proovisaalides enne publiku ette minekut.”

Näituse kõige uuemad fotod on pildistatud käesoleval kevadel Tallinn Music Week 2022 festivalil, kui Narva Issanda Ülestõusmise peakirikus toimus esimest korda avalik kontsert “Anna meile rahu”, kus EFK esitas Arvo Pärdi loomingut Tõnu Kaljuste juhatusel (7.05.2022).

Anneli Ivaste (1970) näitus “Peaproov” on fotokunstniku esimene isikunäitus. Valik tema kooriproovide seeriast ilmus Positiivis 47/2021.

Näituse pressifotod ja Positiivis ilmunud artikli leiab SIIT

Lisainfo:
Anneli Ivaste, anneli.ivaste@epcc.ee
Galerist Kristel Schwede, kristel@positiiv.ee, tel 5809 3140

GALERII POSITIIV
Roo 21a Tallinn 10611
positiiv.ee
www.facebook.com/FotoajakiriPositiiv
www.facebook.com/GaleriiPositiiv