Eesti Filharmoonia Kammerkoori abiga on e-valmistumine XIII noorte laulupeoks puhas digirõõm

 

Eesti Filharmoonia Kammerkoori, XIII noorte laulupeo kunstilise toimkonna ning mitmete lastekollektiivide ja solistide erakordses koostöös valmisid XIII noorte laulupeo kavas olevate teoste häälepartiidest helisalvestised. Nüüd on enam kui 300 puhtakõlalist häälepartiid Eestis loodud uudse digilahenduse abil kõigile laulupeoks valmistuvatele koorilauljatele harjutamiseks valmis ja need leiab veebilehelt aadressiga laulupidu.ee. 

 

XIII noorte laulupeo kunstilise juhi Pärt Uusbergi sõnul on vastvalminud digilahenduse või „heebeldamise“ abil, nagu seda projekti omakeskis nimetatakse, nüüd võimalik kuulata mis tahes laulust mis tahes partiid nii eraldi kui ka vaikselt taustal kõlava kogu tervikuga. Ühtlasi on võimalik sättida nivoosid oma parema tahtmise järgi ja teha kodus iseendale vägagi mitmekülgne „kooriproov,” harjutades kord oma partiid näiteks koos sopranitega, siis altidega, siis altide ja sopranitega, või mis iganes kombinatsioonides. Kõikide häälte nivoosid saab igaüks seadistada täpselt nii, nagu soovi on. Uusbergi selgitusel tuli selle idee algimpulss Eesti Filharmoonia Kammerkoorilt, kellel jäid pandeemia ajal ära mitmed välisreisid ja ootamatult tekkis töögraafikusse vaba aega ning neil tekkis mõte panustada see haridusse. „Meil, noorte laulupeo korraldajatel, jäi üle vaid rõõmsalt nõustuda,“ nendib peadirigent ja lisab: „Eks kogu see ettevõtmine ole ka natuke ses osas pandeemia ja piirangutega seotud ning kui nüüd peaks koroonapiirangud mingil kujul veel jätkuma, siis võib taoline rakendus osutuda ülimalt vajalikuks kooride ettevalmistumisel laulupeoks. Siiski ma ise loodan, et see rakendus on lihtsalt üks abistav lisavõimalus ja ei hakka asendama kooriproove. Kooris laulmise mõte on ikkagi alati ka teineteisega kohtumise rõõm ja üheskoos kokkukõla otsimine. Mitte ükski digilahendus ei ole (õnneks!) võimeline seda asendama,“ rõhutab Uusberg.

 

SA Eesti Filharmoonia Kammerkoori juhatuse liikme Esper Linnamägi sõnul on selline koostöö olnud koorile suurepärane võimalus panustada muusikaharidusse ja koorilaulukultuuri edendamisse. „See on oluline osa meie missioonist ja me väga loodame, et need koori poolt sisse lauldud partiid aitavad noori laulude õppimisel ja XIII noorte laulupeoks valmistumisel,“ ütleb Linnamägi.

„Mul on väga hea meel selle koostöö üle. Minu meelest on  koostöö väärtussõnum ennekõike see, et meil on nüüd võimalik noortega jagada sellist unikaalset kõla ja vokaalset kultuuri, mida saab pakkuda ainult Eesti Filharmoonia Kammerkoor,“ rõõmustab XIII noorte laulupeo kunstiline juht Pärt Uusberg.

 

XIII noorte laulupeo repertuaari salvestasid helirežissöör Siim Mäesalu abiga Eesti Filharmoonia Kammerkoor, ETV Mudilaskoor, Rahvusooper Estonia poistekoor Juhanid, üle-eestiline lastekoor ILMALILLED, Kooristuudio So-La-Re lastekoor, Tartu Karlova Kooli lastekoor, Tallinna Muusikakeskkooli poistekoor, Rahvusooper Estonia Poistekoor ning solistid Jaanika Kuusik ja Kuldar Schüts. Koore juhatasid XIII noorte laulupeo dirigendid. Digitaalse e-õppelahenduse „Heebeldamine“ tegi valmis Mart Leib. Salvestamise ja digilahenduse loomist korraldas ja rahastas Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus. Kõik häälepartiid leiab veebilehelt aadressiga https://2023.laulupidu.ee/xiii-noorte-laulupidu/repertuaar/

 

Lisaks „heebeldamisele“ on XIII noorte laulu- ja tantsupeoks valmistuvatel kooridel ja orkestritel nüüd võimalik kasutada ka digitaalseid noote ja partiisid. Ettevõtte Scoremusic asutaja ja juht Kristjan Nõlvak tõstab esile, et paljud ajamahukad protsessid, nagu näiteks nootide haldamine, dirigendi märkmete jagamine koori- või pillirühmaga või mitmete erinevate märkmekihtide lisamine samale noodile on tänu digitehnoloogiale nüüd palju lihtsamad ja vähem ajamahukad. „Meie loodud digiplatvormi eesmärk on olla ühenduslüli kirjastaja ja muusiku vahel ning võimalus olla kaasatud Eesti suurima muusikasündmuse ettevalmistustesse on Scoremusicule olnud suurepärane võimalus uute kogemuste omandamiseks ja valdkonna arendamiseks,“ ütleb Kristjan Nõlvak.

 

XIII noorte laulu- ja tantsupidu „Püha on maa“ toimub 30. juunist kuni 2. juulini 2023 Tallinnas. XIII noorte laulupeo kunstiline juht on Pärt Uusberg, tantsupeo pealavastaja on Agne Kurrikoff-Herman ning rahvamuusikapeo üldjuht on Juhan Uppin.

 

Esitlusel kasutatud video salvestusprotsessist koos osalejate kommentaaridega:

https://www.dropbox.com/sh/taq0rko83lewgpt/AADokWaDqQbWqnO09Wb2KdDga?dl=0

Videograaf: Andre-Harlet Elvisto

 

Scoremusicu tutvustav video:
https://www.dropbox.com/s/fu5phyr0195gw6f/01_SUB_Filh%20x%20Klaar%20x%20Score_v3-DIGINOODID-CUT-4K.mov?dl=0

Videograaf: Andre-Harlet Elvisto

 

 

Pildid digilahenduse esitluselt: Anneli Ivaste

 

Lisainfo:

Sten Weidebaum

Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA

Tel: 523 6239

E-mail: Sten@laulupidu.ee

 

Anneli Ivaste
Kommunikatsioonijuht-toimetaja
Eesti Filharmoonia Kammerkoor
Tel: 56222155
www.epcc.ee