Foto: Rene Jakobson

27.veebruaril toimus Tallinna Jaani kirikus „Autoritund“ Arvo Pärdi muusikaga. Esmakordselt Eestis esitati sel kontserdil Pärdi kooriteost „O Holy Father Nicholas“ („Oo, püha Nikolaus“), mille helilooja on pühendanud New Yorgi maailma kaubanduskeskuse 11. septembri terrorirünnakutes hävinenud Püha Nikolause kiriku taasavamisele käesoleval aastal.  

Galerii (fotograaf: Rene Jakobson): https://www.dropbox.com/sh/jpilqwyn5pcwtae/AABIlv6A_607ZsQF5NYXqkTMa?dl=0

Kontserdi sissepääsu juures võõrustasid muusikud Eesti Punase Risti annetuste kogumist Ukraina elanike toetuseks. Jätkuvalt on võimalik teha annetusi veebilehel https://redcross.ee/anneta/ukraina/.

 

Arvuka publikuga kontsert oli teine osa Tõnu Kaljuste algatatud uuest sarjast „Autoritund“, kus maestro juhatusel esitasid Pärdi muusikat Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester. Solistina laulis sopran Maria Listra.

 

Kõlasid teosed, mille Pärt on kirjutanud või pühendanud pühakutele – „Siluan’s Song“, „Veni creator“, „L’abbé Agathon“, „Alleluia-Tropus“ ja „Adam’s Lament“. Viimase nimiteosega plaadi eest pälvis Kaljuste 2014. aastal Grammy-auhinna.

 

Eksklusiivselt toimus sel kontserdil Pärdi kooriteose „O Holy Father Nicholas“ esiettekanne Eestis. Teos on kirjutatud New Yorgi ground zero alal taastatud Püha Nikolause kiriku avamiseks. Uus kirik avatakse käesoleval aasta konfessioonideülesena ning on mõeldud palveränduritele üle kogu maailma.

 

Kooriteose „O Holy Father Nicholas“ aluseks on ingliskeelne palvetekst, mis pärineb õigeusu liturgiast, püha Nikolaus Imetegija mälestuspüha pealaulust. Sama teksti on Pärt kasutanud ka varem – teose „Triodion“ kolmandas osas ning venekeelsena vokaalansamblile loodud teoses “Alleluia-Tropus”.

 

„Palju Pärdi loomingut on pühendatud pühakutele, seetõttu toome ka kontserdil Tallinna Jaani kirikus selle osa Pärdi loomingust kuulajateni. Lisaks Nikolausele, kes pühakuna on nii osa jõulutraditsioonidest kui ka meremeeste kaitsja, on kavas veel mitmed pühakutele pühendatud Pärdi teosed,“ märkis Tõnu Kaljuste.

 

Kaljustet ja tema kollektiive on maineka plaanidfirma ECM Recordsi juht Mannfred Eicher nimetanud Arvo Pärdi suurimateks asjatundjateks. Eesti esinduskollektiividega on nad Pärdi muusikat esitanud ja populariseerinud paljudel maailma lavadel – Euroopast Austraaliani ja Austraaliast Põhja-Ameerikani. Muu hulgas on esinetud New Yorgi Carnegie Hallis, Pariisi Filharmoonias, Hamburgi Elbphilharmonie’s jm.

 

Konserdisarja „Autoritund“ kunstiline juht on Tõnu Kaljuste.

 

Kontserti korraldasid Tallinna Filharmoonia, Tallinna Kammerorkester ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor. Peatoetaja on Exmet, suurtoetajad DHL Express ja Nordnet ning Kultuuriministeerium ja Tallinna linn.

 

Anneli Ivaste, 56222155, anneli.ivaste@epcc.ee

Krista Must, 5156364, krista.must@corpore.ee