Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester alustavad ühiskontsertide hooaega

 

Nädalavahetusel annavad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester hooaja esimese ühise kontserdi kodupublikule, esitades Euroopa muusikakultuuri säravat meistriteost Beethoveni „Missa solemnist“. Keerukuse ja suure esitajatekoosseisu tõttu jõuab teos harva Eestis kontserdisaalidesse.

 

Kontsert saab teoks tänu Tõnu Kaljuste eestvedamisele, kes väljakutse vastu võttis ning mõlema kollektiivi jõud laval ühendas. Koos rohkem kui poolesaja muusikuga astuvad kuulajate ette sopran Yena Choi, metsosopran Helen Lepalaan, tenor Markus Schäfer ja bass-bariton Lisandro Abadie.

 

Suurejoonelise muusikasündmusega teevad dirigent, solistid, koor ja orkester kummarduse Beethoveni aastale, mida 2020. aasta kultuurikatkestuse tõttu on muusikamaailm otsustanud edasi tähistada ka 2021. aastal. Beethoveni „Missa solemnise“ kontserdid toimuvad 2. oktoobril algusega kell 19 Tartu Pauluse kirikus ja 3. oktoobril kell 19 Tallinna Jaani kirikus. Kehtivad ka pääsmed, mis ostetud 2020. aasta detsembris toimuma pidanud, kuid koroona tõttu edasi lükkunud kontserdile.

 

Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester plaanivad ühiste suurprojektide jätkumist läbi kogu hooaja. Uuesti tullakse Tõnu Kaljuste dirigeerimisel kokku novembris, kui kuulajate ette jõuab esimene osa triloogiast „Bachi pärlid“. Valik Euroopa barokimeistri Johann Sebastian Bachi kantaate, mis on kirjutatud Martin Lutheri tekstidele, ning üks tuntumaid ja energilisemaid teoseid Bachilt „Brandenburgi kontsert nr 4“ tuleb esitamisele nii Tallinna linna traditsioonilisel hingedepäeva kontserdil kui ka Tamsalu Kultuurimajas.

 

Erasektori tugi aitab luua olulise kultuuriväärtusega kontserdiprojekte

 

Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri esindajate sõnul on hooaega ette valmistades tehtud senisest suuremaid jõupingutusi, et sel sügisel kultuurielu kindlalt taastuks. Uudisena mainivad nad, et Eesti esinduskollektiivide traditsiooniliste toetajate kõrval on tooni andmas erasektor.

 

„Toetajad erasektorist võimaldavad meil alustada uut hooaega suuremate ambitsioonidega. Olgu tegemist Pisa, Torino või Milanoga, kus me hiljuti esinesime, Tallinna, Tartu või Tamsaluga – igal pool on meie eesmärk pakkuda tippkvaliteeti,“ ütles Eesti Filharmoonia Kammerkoori juht Esper Linnamägi.

 

Tallinna Filharmoonia direktori Margit Tohver-Aintsi sõnul on erasektori suurenev panus kultuuri COVID-kriisist väljumiseks kollektiividele vajalik samm. „Tallinna Kammerorkester vaatab julgelt tulevikku. Tänu erasektorile saame mõelda suuremalt ja algatada olulise kultuuriväärtusega projekte ja pakkuda publikule erakordseid muusikaelamusi. Kokkuvõttes aitab see kõik kaasa Eesti kultuurielu arengule ja konkurentsivõimele,“ sõnas ta.

 

Esimesena pani Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri ühisprojektide õnnestumisele erasektorist õla alla tööstusettevõte Exmet. Ettevõtte juhi Andres Sonni sõnul sündis kultuuri panustamise otsus soovist toetada neid ühiskondlikke tegevusi, kellega väärtused ja ambitsioonid on sarnased.

 

„Kultuuri armastavate inimestena vaatame me Exmeti poolelt uhkustundega väikest Eestit tutvustava, rahvusvaheliselt mainekate ja kultuuri edendavate Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri tegevusi. Hästi juhitud ja professionaalse tiimiga on mõlemad kollektiivid tõestanud, et on võimalik väikese rahvaarvuga Põhjamaa riigist kasvatada välja rahvusvaheline edulugu. Sarnased väärtused ja ambitsioon on põhjusteks, miks peame oluliseks toetada nii Eesti Filharmoonia Kammerkoori kui ka Tallinna Kammerorkestri tegevust. Tänu neile oleme eestlastena mitte enam ainult eurooplased, vaid laialt tunnustatud maailmakodanikud!“ ütles Andres Sonn.

 

Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri ühisprojektide hooaeg käivitub sel nädalavahetusel suurejoonelise Beethoven „Missa solemnis“ kontserdiga. Hooaja vältel toetavad kollektiivide ühisprojekte peatoetaja Exmet, suurtoetajad DHL Express ja Nordnet ning Kultuuriministeerium ja Tallinna linn.

 

Anneli Ivaste, 56222155, anneli.ivaste@epcc.ee

Krista Must, 5156364, krista.must@corpore.ee