Foto: Massimo Giannelli (Opera della Primaziale Pisana)

Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester ja mõlema kollektiivi peadirigent Tõnu Kaljuste on kontserdireisil Itaalias, kus esitatakse Arvo Pärdi ja Tõnu Kõrvitsa loomingut kahel festivalil – Anima Mundi ja MITO SettembreMusica.

Turneed alustati 16. septembril kontserdiga Anima Mundi festivalil Pisa katedraalis, kus olid kavas Arvo Pärdi „Siluani laul”, „Magnificat”, „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks”, „Nunc dimittis”, „Trisagion” ja „Aadama itk”. Lisaks kanti ette Anima Mundi 13. rahvusvahelise vaimuliku muusika konkursi võitnud Miguel Angel Musumano teos „Magnificat”.

Anima Mundi festivali juhi Guido Corti jaoks oli Arvo Pärdi autoriõhtu sügavalt emotsionaalne kogemus: „Ettekanne oli täiuslik ja väga liigutav, eriti koori a cappella lõigud. Uskumatu, et täiesti teistsuguse kultuuritaustaga helilooja loomingul on nii palju sarnast meie vaimuliku muusikaga, näiteks Vivaldi ja Monteverdiga. Võib öelda, et meil on samad juured ning muusika hing ja musitseerimise kirg on sama.“

Teine kontsert anti eile, 18. septembril rahvusvahelisel MITO SettembreMusica festivalil Torino suurimas, San Filippo Neri kirikus, kus sai väga sooja vastuvõtu osaliseks Tõnu Kõrvitsa „Sina oled valgus ja hommik” (Sei la luce e il mattino). Torinos on elanud teose tekstide autor Cesare Pavese (1908–1950).

See muusika jõudis justkui oma koju, sest olemegi linnas, kus Cesare Pavese elas ja kirjutas need tekstid. Pavese räägib oma tekstides sellest jõest, mis voolab läbi linna, ja see, kuidas linn värahtab Doris Kareva tõlkes – see kõik on selle linnaga seotud,“ ütles Tõnu Kõrvits pärast kontserti.

„Me oleme itaallased, me armastame meloodiaid ja tema muusika on neid täis. Seda muusikat on kerge vastu võtta, sest see on siiras, täis hinge ja vaimsust,“ ütles kontserdil viibinud helilooja Massimo Nunzi. Ta  kõrvutas Tõnu Kõrvitsat Arvo Pärdiga, öeldes, et Kõrvitsa loomingus on midagi uut, värsket ja enneolematut. „Helilooja kohalolek andis muusikutele kindlasti suure energialaengu, sest interpretatsioon oli võrratu,“ lisas Nunzi pärast kontserti.

Tõnu Kõrvitsa „Sina oled valgus ja hommik“ (2019) on kaheksaosaline tsükkel koorile ja keelpilliorkestrile, mis on salvestatud plaadile (Ondine). Teos on pälvinud palju positiivset vastukaja nii Eestis kui rahvusvahelises meedias, sh koha Eesti Muusikaauhinnad 2021 nominentide hulgas. Prantsuse klassikalise muusika ajakiri Classica valis selle 2021. aasta septembrikuu plaadiks.

MITO SettembreMusica on Itaalias üks väärikamaid suurte traditsioonidega festivale, mille ampluaa hõlmab  stiile ja žanre vanamuusikast nüüdisteosteni. Rahvusvahelist festivali korraldatakse igal sügisel Itaalia kahes suuremas linnas Milanos ja Torinos, kus programmi kuulub rohkem kui 100 kontserti nimekate solistide ja orkestrite esituses. Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester on varem korduvalt kutsutud osalema MITO festivalile. Ka Tõnu Kõrvitsa muusika on varem MITO festivalil kõlanud – 2017. aastal võitis tema teos „Lageda laulud” (Moorand Elegies) seal publiku südame, mistõttu kutsuti eesti muusikud Kõrvitsa loomingut festivalile taas esitama.

Turnee, mille korraldaja on Eesti Filharmoonia Kammerkoori kauaaegne koostööpartner Itaalias agentuur International Music and Arts ja Isabella Bertoni, jätkub täna kontserdiga Milanos, kus Tõnu Kõrvitsa teost esitatakse sama festivali raames Teatro Dal Verme’s.