Foto: Kaupo Kikkas

Alates tänasest saavad heliloojad üle maailma oma muusika loomiseks kasutada Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri salvestatud helifaile, mis avaldati arvutitarkvaras Orchestral Tools.

Arvutitarkvara Orchestral Tools on virtaalinstrument, mida kasutades saavad heliloojad valida erinevaid helisid, mis on sisse lauldud-mängitud koori või orkestri, erinevate lauljate, instrumentide ja koosseisude poolt. Seda tarkvara kasutavad eelkõige heliloojad oma loomingus, reklaami-, meedia-, teleproduktsioonides ja filmivaldkonnas.

Eesti Filharmoonia Kammerkoori juurde tuli ideega salvestada Orchestral Tools jaoks Michael Pärt, kes tutvustas koori arvutitarkvara meeskonnale: „Minu roll selles projektis oli loominguliselt suunav – otsisime erinevaid kõlavõimalusi ja tämbreid ning tegime proove helinäidete karakterite leidmiseks ja salvestamiseks, et heliloojad saaksid oma teostesse sisse tuua Eesti Filharmoonia Kammerkoori kõla.“

Lisaks koorile oli kaasatud Tallinna Kammerorkester ja kaks orelit, koormeister Lodewijk van der Ree. Tööprotsessis jäädvustati erinevaid helisid noot-noodi haaval, kasutati erinevat dünaamikat, valiti tehnikaid ja häälikuid. Salvestus toimus Tallinna Niguliste kirikus, mida sooviti tööpaigaks just oma erilise ja võimalusterohke akustika tõttu. Niguliste kiriku akustika ja atmosfäär, kus on salvestatud ka koori Grammy’ga pärjatud CD „Da pacem“, annab helinditele Eestile omase heliesteetika, mida maailmas seostatakse  sageli Arvo Pärdi muusikaga.

Koori, orkestrit ja oreleid esitletakse helikogumikus „Tallinn“ mida iseloomustatakse kui puhast, talviselt karget heli, mis kajastab põhjamaist esteetika ning sobib kasutamiseks kompositsioonides alates vanamuusikast kuni kaasaegse minimalismi ja avangardini.

Arvutitarkvara asutaja ja juht Hendrik Schwarzer ütles, et on tänulik võimaluse eest salvestada suurepäraseid EFK lauljaid ja TKO mängijaid nende kodulinna esinemispaigas, mida nad nii hästi tunnevad. „Tegime kõik endast oleneva, et jäädvustada mitte ainult kordumatut heli, vaid ka tunnet, mida see heli tekitab. See on olnud uskumatult põnev eksperiment ja ootame põnevusega, kuidas heliloojad neid salvestatud helisid kasutavad.“

Tänu tarkvarale Orchestral Tools on alates tänasest Eesti Filharmoonia Kammerkoori kõla kättesaadav kogu maailmas ja tutvustab meie piirkonna kõlaesteetikat.
Vt: https://www.orchestraltools.com/store/collections/tallinn

Vaata veel:
Intervjuu Michael Pärdi ja Hendrik Schwarzeriga: https://youtu.be/1Do07B922Ms
Intervjuu Tõnu Kaljustega: https://youtu.be/lHHy2dewiM8
Intervjuu EFK lauljatega: https://youtu.be/LQRw68_GEtQ