Fotol: Jens Braun ja Kaspars Putniņš (autor: Rene Jakobson)

Sel hooajal on Eesti Filharmoonia Kammerkoori (EFK) tegevuse üks põhifookusi oluliste salvestuste tegemine. Tänasest reedeni plaadistatakse Kaspars Putniņši käe all Tallinna Niguliste kirikus Sergei Rahmaninovi a cappella vaimuliku muusika suurteost „Püha Johannes Kuldsuu liturgia“ (op 31), väljaandjaks rahvusvaheliselt hinnatud plaadifirma BIS Records.

Rahmaninovi suurteose salvestamist BIS Records’ile võib pidada otseseks jätkuks varasemale edukale koostööle, sest sama plaadifirma välja antud EFK ja Putniņši album Alfred Schnittke ja Arvo Pärdi loominguga võitis kaks aastat tagasi Gramophone’i auhinna (2018). Koostöö jätkub ka tunnustatud helirežissööri Jens Brauniga.

Sergei Rahmaninov (1873–1943) kirjutas heliteose „Püha Johannes Kuldsuu liturgia“ õigeusu kirikus kasutusel olevale liturgilisele tekstile, Püha Johannes Kuldsuu liturgiale, 1910. aastal. Pärast esiettekannet on see teenimatult varju jäänud ning harva tee kooride repertuaari leidnud. Eelkõige on tuntud Rahmaninovi loomingust tema kuulus „Koguöine jumalateenistus“. Kaspars Putniņši sõnul on aga „Püha Johannes Kuldsuu liturgia“ kahtlemata 20. sajandi üks olulisemaid kooriteoseid. „Pole just palju koorile kirjutatud muusikat, milles oleks sümfoonilise teose võimsust, mõõdet ja sügavust, kuid „Püha Johannes Kuldsuu liturgias“ on see kõik olemas,“ ütleb dirigent.

 

BIS Records’ile salvestatakse lähiajal Kaspars Putniņši käe veel teinegi plaadimaterjal. Eesti nüüdismuusika vallas on valmimas Ülo Kriguli autoriplaat, kuhu on koondatud helilooja, dirigendi ja koori mitmeaastase koostöö vili – EFK poolt tellitud uued teosed, sh „Vesi ise” koorile ja elektroonikale, „And the sea arose” koorile ja keelpillidele jpm.

 

Oma 39 tegevusaasta jooksul on EFK teinud üle 70 salvestise, mis on välja antud koostöös paljude mainekate rahvusvaheliste plaadifirmadega – ECM, Harmonia Mundi, Virgin Classics, Carus, Ondine, BIS Records jt. Kammerkoori plaadid on läbi aastakümnete püsinud stabiilselt kõrgtasemel, mida näitavad paljud auhinnad – kaks Grammyt, Gramophone’i auhind, 15 Grammy-nominatsiooni, kolm Diapason d’Or’i, Preis der Deutschen Schallplattenkritik, Danish Music Award, de Choc de l’Année Classica, Eesti Parima Klassikaalbumi tiitel jt, korduvalt on salvestised jõudnud Billboardi edetabeli esikümnesse.