FOTOD | Tallinnas ja Tartus kõlab Tõnu Kaljuste juhatusel Mozarti "Requiem"

Sama kontsert 2. novembril kell 22 Tallinna Kaarli kirikus on väljamüüdud. Kontserdil astuvad solistidena lavale sopran Yena Choi, metsosopran Helen Lepalaan, tenor Oliver Kuusik ja bariton Olari Viikholm.

Dirigent Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester on aastaid ühiselt kontserte andnud. Neid on kutsutud esinema paljudele mainekatele lavadele Austraaliast Põhja-Ameerikani, sh New Yorgi Carnegie Halli, Pariisi Filharmooniasse ning viimati Hamburgi Elbphilharmonie’sse. Mõlema kollektiivi asutaja Tõnu Kaljuste on rahvusvaheliselt hinnatud koori- ja orkestridirigent. Tema tööd on korduvalt esitatud Grammy nominendiks ning ta on pälvinud 2014. aastal Grammy auhinna.

Kaks tähtteost kontserdisari jätkub 2. ja 3. detsembril Tallinnas ja Tartus Beethoveni suurteose “Missa solemnise” ettekandega, millega tähistatakse helilooja peagi kulminatsioonini jõudvat 250. sünniaastapäeva.

Mozarti „Requiemi” sündi saadab legend, mille järgi olevat Mozarti juurde ilmunud salapärane tundmatu, kes tellis heliloojalt reekviemi. Selline tellimus olevat raskesti haiget Mozartit hingepõhjani vapustanud. Teda kummitas aina enam mõte, et ilmus saadik teisest ilmast ja käskis luua omaenda surnumissa.

Teiste allikate järgi oli tellija Mozartile hästi teada. Oli avalik saladus, et krahv Walsegg-Stuppach tellis Viini heliloojatelt salaja teoseid, mida koos õukonnamuusikutega isikliku loomingu pähe ette kandis. Kui krahvi noor naine 1791. aasta veebruaris suri, soovis lesk tema surma-aastapäevaks reekviemi ja pöördus Mozarti poole. Teost alustas Mozart oktoobris, novembri lõpus ta haigestus ja suri 5. detsembril oopust lõpetamata. Teose komponeeris lõpuni Mozarti õpilane.

Teos on laiemalt tuntud ka tänu Miloš Formani 8 Oscarit võitnud filmile „Amadeus“.

BBC muusikaajakiri Classical Music valis Eesti Filharmoonia Kammerkoori maailma 10 parima koori hulka

BBC muusikaajakiri Classical Music avaldas sel nädalal maailma parimate kooride edetabeli, mille esikümnes seisab ka Eesti Filharmoonia Kammerkoor. Klassikalise muusika uudiseid, artikleid, arvustusi jm kajastav BBC juhtiv muusikaportaal kirjutas oma järjekordses suunda näitavas klassikalise muusika kooride edetabelis Eesti Filharmoonia Kammerkoori kohta järgmist: «Pole ime, et riik, mis on kuulus just oma laulutraditsiooni poolest – kuivõrd selle vabanemisele Nõukogude Liidu ikke alt, eelnes 1988. aastal sündmus, mida tuntakse laulva revolutsiooni nime all – saab tunda uhkust ka ühe maailma parima koori üle. Eesti Filharmoonia Kammerkoor, mille asutas 1981. aastal Tõnu Kaljuste ja kes juhatas seda 20 aastat enne, kui andis teatepulga üle Paul Hillierile, on väga mitmekülgse repertuaariga, kuid eriti hästi tuntud just selliste Eesti heliloojate nagu Arvo Pärdi ja Veljo Tormise loomingu esituste ning salvestuste poolest.“

Maailma parimate kooride TOP 10 edetabelis seisab Eesti Filharmoonia Kammerkoor kõrvuti näiteks selliste maailmakuulsate nimedega nagu The Sixteen, Tallis Scholars, Choir of Trinity College, Cambridge jt. Sarnaseid süvamuusikas orienteerumise hõlbustamiseks mõeldud klassikalise muusika edetabeleid peab BBC Music Magazine ka teiste klassikalise muusika koosluste, solistide, salvestuste ja heliloojate kohta. Näiteks oktoobris avaldatud ülemaailmsete parimate orkestrite TOP 10 hulgast leiame Berliini Filharmoonikud, Leipzigi Gewandhaus orkestri, London Symphony Orchestra, Los Angeles’e Filharmoonikud, Kuningliku Concertgebouw Orkestri, Viini Filharmonikud jt.

Vt fotosid (autor: Ilmar Saabas): Eesti Päevaleht