Arvo Pärt
Arvo Pärt Autor/allikas: Kristel Üksvärav

Kui me kodumail elame kaasa maestro Arvo Pärdi uue keskuse avanemise piduüritustele, peavad samas meie esinduskollektiivid valmistuma eelseisvaks kontserdiks Pariisis, Arvo Pärdi autoriõhtuks filharmoonia uues saalis laupäeval, 20. oktoobril.

Pariisi uus filharmooniasaal avati jaanuaris 2015, mil Paavo Järvi juhatas peadirigendina Orchestre de Paris’d, ettekandel koos kooride ja solistidega Gabriel Fauré Reekviem.

Paljud muusikud kartsid, ka Paavo, et publik ei tule kesklinnas ajaloolise Salle Pleyeli asemel käima keskusest kaugel La Vallette’i regioonis, kus juba asusid muusikalinnaku Cité de la Musique mõnedki rajatised. Kartus osutus õnneks asjatuks.

Nüüd esinevad siin 20. oktoobri õhtul esmakordselt Eesti muusikud, pühendusega “Estonie 100”, kavas ainult Arvo Pärdi muusika. Filharmoonia suur saal kannab kuulsa Pierre Boulezi nime ning mahutab 2400 kuulajat. Kontsert Arvo Pärdi loomingust on juba välja müüdud(!).

Arvo Pärdi õhtul Pariisis tulevad Tõnu Kaljuste valikul ning juhatusel ettekandele viis teost, mis kõlavad Tallinna Kammerorkestri ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses. Need on (plaanitud ühe vaheajaga) “Fratres” viiulile, keelpilliorkestrile ja löökpillidele, solistiks Harry Traksmann, “Cantus in Memory of Benjamin Britten” keelpilliorkestrile ja kellale, “Adam’s Lament” segakoorile ja keelpilliorkestrile, “Salve Regina” segakoorile, celestale ja keelpilliorkestrile ning “Te Deum” kooridele, ettevalmistatud klaverile, keelpillidele ja tuuleharfile. Kava salvestab raadio France Musique. 20. oktoobri hommikul korraldab filharmoonia aga mõnusa töötoa koos Arvo Pärdi endaga, kus saavad kaasa teha lauldes ja tintinnabulimängus kõik huvilised alates 8. eluaastast.

Neid Pärdi teoseid võis kuulda samas esituses äsja ka Eestis Arvo Pärdi uue keskuse saalis keskuse avanemise kontsertidel Laulasmaal 12. ja 13. oktoobril.

Eesti muusikute ja Pärdi kontsert kuulub Pariisi filharmoonia selle nädalavahetuse sarja “Spirit Weekend”, 20.-21. oktoobril. Programmi kuuluvad ka Vanessa Wagneri klaverikava 21. oktoobri lõunal, kus Arvo Pärdilt on esitamisel “Trivium” ja “Für Alina” (kavas veel Ferenc Liszt) ning Luzerni Sümfooniaorkestri kontsert pärastlõunal, mil Arvo Pärdilt on ettekandel “La Sindone” ja “Swansong”, dirigendiks James Gaffigan, Liszti 1. klaverikontserdi solistiks legendaarne Martha Argerich. Ka selle kava salvestab France Musique ja annab eetrisse hiljem. Pariisis ette kantud kava korratakse samaviisi pühendusega “Eesti Vabariik 100” pühapäeva, 21. oktoobri õhtul ka Nantes’i kongressilinnakus.