Arvo Pärdi looming kõlab Eesti Vabariigi juubelikontsertidel Prantsusmaal

Uues, kolm aastat tagasi uksed avanud Pariisi Filharmoonias esinevad mõlemad Eesti esinduskollektiivid esmakordselt. Arvo Pärdi autoriõhtul kõlavad «Fratres» viiulile, keelpilliorkestrile ja löökpillidele (solist orkestri kontsertmeister Harry Traksmann), «Cantus Benjamin Britteni mälestuseks» keelpilliorkestrile ja kellale, «Aadama itk» segakoorile ja keelpilliorkestrile, «Salve Regina» segakoorile, tšelestale ja keelpilliorkestrile ja «Te Deum» kolmele koorile, ettevalmistatud klaverile, keelpilliorkestrile ja tuuleharfile.

Kontserdi, mis praeguseks on välja müüdud, salvestavad telekanal Mezzo ning Prantsuse raadio France Musique.

Muusikute turnee jätkub sama kavaga 21. oktoobril Nantes’i kongressikeskuses, linnas, kus päev varem on Le Lieu Unique’i kunstikeskuses avatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistav kaasaegse kunsti näitus «Üle voogava silmapiiri». Sel sügisel esinevad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester sama kavaga 23. novembril Budapesti Ferenc Liszti nimelises muusikaakadeemias ja 25. novembril Johannes Paulus II kollektsiooni muuseumis Varssavis.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester on aastakümneid ühiselt kontserte andnud. Arvo Pärdi muusika hinnatud interpreetidena on neid kutsutud esinema maailma paljudele mainekatele lavadele, sh New Yorgi Carnegie Halli ja Washingtoni Kennedy keskusesse. Kollektiivide ühine salvestis «Adam’s Lament» (dirigent Tõnu Kaljuste, ECM) pärjati Grammy auhinnaga. Mõlemad kollektiivid asutas Tõnu Kaljuste, koor loodi 1981. aastal ning orkester 1993.