Aasta muusik Jaan-Eik Tulve juhatab Eesti Filharmoonia Kammerkoori

Eesti Filharmoonia Kammerkoor. | FOTO: Kristian Kruuser

Eesti Filharmoonia Kammerkoori (EFK) ees on esmakordselt dirigent Jaan-Eik Tulve, kes kuulutati äsja aasta muusikuks. Tema juhatusel toimub EFK sarja «Palved» kontsert «Missa syllabica» 12. jaanuaril Tartu Ülikooli aulas ja 13. jaanuaril Tallinna Niguliste kirikus. Instrumentalistidest on kaasatud nyckelharpa-virtuoosid Marco Ambrosini ja Angela Ambrosini Itaaliast ning kandlemängija Anna-Liisa Eller.

Jaan-Eik Tulve valis EFK kontsertidel esitamiseks kahe eri ajastu missad − Guillaume de Machaut’ «La Messe de Nostre Dame» 14. sajandist ja Arvo Pärdi «Missa syllabica» 20. sajandist.
Dirigent sai kava idee just viimati nimetatud teost kuulates. «Uurides seda muusikat hakkas mul kõrvus kõlama Machaut’ «Jumalaema missa», nende kahe teose kokku sulatamine saigi kava aluseks. Kuna põhihääled Machaut’ ja Pärdi teostes on väga gregoriaanlikud, lisasin paar lugu gregooriuse laulu repertuaarist».

Guillaume de Machaut (u 1300–1377) on üks esimesi autoreid keskajal, keda teatakse nimepidi, kuigi enamikke muusika loojaid nimetati sel ajastul anonymus’teks. Tema neljahäälne Jumalaemale pühendatud missa «La Messe de Nostre Dame», loodud u 1363. aasta paiku, on nii muusikaliselt kui ka muusikalooliselt erakordne oopus ning helilooja loomingu peateos. «Missa syllabica» segakoorile a cappella , kirjutatud 1977. aastal, kuulub aga Arvo Pärdi esimeste tintinnabuli-teoste hulka.

Vokaalteoste vahel musitseerib Anna-Liisa Eller kandlel ning itaalia muusikud Angela ja Marco Ambrosini nyckelharpa’del, viimane on ka helilooja ja õpetaja ning plaadistab parimatele firmadele ja osaleb tuntud vanamuusikafestivalidel.

https://kultuur.postimees.ee/4370619/aasta-muusik-jaan-eik-tulve-juhatab-eesti-filharmoonia-kammerkoori