Eesti koor esineb Salzburgi Festivalil

 
Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja dirigent Mirga Gražinyte-Tyla (keskel) proovis. | FOTO: Erik Prozes

Kas teadsid, et Eesti Filharmoonia Kammerkoori näol on tegemist eesti professionaalseima kooriga, mille liikmed lauldes oma põhitööd teevad? Tegemist on Grammy auhindadega pärjatud kollektiiviga, kes esineb juba sel pühapäeval Salzburgi Festivalil.

Eesti Filharmoonia Kammerkoori asutas 1981. aastal Tõnu Kaljuste. Koori repertuaar ulatub gregooriuse laulust ja barokkmuusikast kuni 21. sajandi teosteni välja. Eriline koht on selles juba aastaid olnud eesti heliloojate loomingul (Arvo Pärt, Veljo Tormis, Erkki-Sven Tüür, Tõnu Kõrvits). Hooaja jooksul annab koor 60–70 kontserti nii kodu- kui ka välismaal. Koori iseloomustab sõbralik õhkkond, töökus ning professionaalsus.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor on kutsutud esinema mainekale Salzburgi festivalile, kus 23. juulil esinetakse päevasel kontserdil «Mozarti matinee» noore särava leedu naisdirigendi Mirga Gražinytė-Tyla käe all. Koos Salzburgi Mozarteumi orkestriga ja rahvusvahelise solistideansambliga (koosseisus sopran Christiane Karg, tenor Martin Mitterrutzner, bass Michael Nagy) esinetakse Mozarteumi suures saalis. Festivalile kogunevad maailma nimekaimad tegijad ning muusikagurmaanid.

Dirigent Mirga Gražinytė-Tyla on muusikamaailmas kõrgelt hinnatud. Olles vaid 31-aastane, on ta juba juhatanud erinevaid maailma tipporkestreid. Alates eelmisest hooajast on ta Birminghami Sümfooniaorkestri peadirigent. Ta märkis Salzburgi Festivali kohta järgmist:

«Salzburgi Festival meenutab veidi muusika olümpiat, olles niivõrd mastaapne ning hõlmates palju erinevaid orkestreid, heliloojaid, koore  ja artiste. See on festival, kus peab osalema!»

Eesti Filharmoonia Kammerkoor esineb Salzburgi Festivalil juba teist korda. Tyla on koorist suurepärases vaimustuses. Ta naudib koostööd eestlastega ning peab Eesti Filharmoonia Kammerkoori taset väga kõrgeks.

Koori igapäevategevuste hulka kuulub reisimine juba ammu. Väliskontserte tuleb kooril ette sageli. Koor on tutvustanud edukalt maailmale näiteks Veljo Tormise ning Arvo Pärdi loomingut.

Dirigent Mirga Gražinyte-Tyla koori proovis./ Foto: Erik Prozes.

Sel aastal 21. juulist kuni 30. augustini peetavat Salzburgi festivali (Salzburger Festspiele) on korraldatud Mozarti sünnilinnas alates 1920. aastast, mis on kujunenud üheks olulisemaks suvefestivaliks maailmas. Esinejate jaoks on see üks ihaldatumaid esinemispaiku.

Eesti Filharmoonia Kammerkoori poolt tulevad pühapäeval esitusele teosed:

ANTON BRUCKNER – Missa nr. 2 e-moll;

FRANZ SCHUBERT – Stabat mater f-moll, D. 383 – “Jesus Christus schwebt am Kreuze”;

WOLFGANG AMADEUS MOZART – Ave verum corpus, K. 618.

 

http://kultuur.postimees.ee/4181799/eesti-koor-esineb-salzburgi-festivalil