Tallinna Niguliste muuseumis asuva Bernt Notke 15. sajandi lõpust pärit kuulsa „Surmatantsu“ maali alusel valminud Gregory Rose’i heliteos „Surmatants“ jäädvustatakse CD-le, väljaandjaks on Briti plaadifirma Toccata Classics. Enne salvestust, 11. oktoobril on aga teost võimalik kuulda Niguliste muuseumis Eesti Filharmoonia Kammerkoori, solistide ja kammeransambli esituses helilooja juhatusel.

Muusikateos „Surmatants“ on kirjutatud Eesti Filharmoonia Kammerkoori tellimusel 2011. aastal, mil see kultuuripealinna programmi raames ka esmakordselt ette kanti. Selle aluseks on keskaegsed saksakeelsed tekstid maalil, kus Surm kutsub tantsule erinevaid tegelasi. „Andsin maalil kujutatud figuuridele muusikalise karakteri, nii sündisid solistiosad, ning lisasin ladinakeelse reekviemiteksti, mida esitab koor. Kaasatud on ka 14-liikmeline kammeransambel, millele nüüd lisasin veel torupilli“, selgitab teose sünnilugu helilooja.

Kostümeeritud tegelastena esinevad Eesti Filharmoonia Kammerkoori solistid: Rainer Vilu (Surm), Henry Tiisma (Jutlustaja), Raul Mikson (Paavst), Olari Viikholm (Keiser), Kristine Muldma (Keisrinna), Tiit Kogerman (Kardinal), Andreas Väljamäe (Kuningas), lavastaja on Helen Ireland Suurbritanniast. Pool tundi enne kontserdi algust saab kuulata ka Jüri Kuuskemaa loengut „Surmatantsu“ maalist.

Plaadifirma Toccata Classics esindaja Martin Anderson sai idee jäädvustada Rose’i „Surmatants“, viibides teose Londoni esiettekandel 2013. aastal. Salvestus toimub 12.-15. oktoobrini Tallinna Niguliste muusemis ning CD on plaanis välja anda järgmise aasta kevad-suvel.

Kaasaja muusikamaailma üks omanäolisemaid tegijaid, inglise helilooja ja dirigent Gregory Rose, on juhatanud koore ja orkestreid kõikjal Euroopas. Ta on ka varem esinenud Eestis, sh koos oma ansambliga Singcircle, samuti juhatanud nii ERSOt kui Eesti Filharmoonia Kammerkoori.

Vt. lisa www.gregoryrose.org